fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Szef Searsa zasięga rad prezesa Forda

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Szef rady dyrektorów i prezes amerykańskiej sieci handlowej Sears, Eddie Lampert spotkał się z prezesem Forda, Alanem Mullalym, aby poradzić się go, jak wydobyć sieć z tarapatów — podały dwa źródła.
Jeden z informatorów stwierdził, że Mulally (68), który ma w lipcu odejść z Forda odniósł wrażenie, jakby Lampert sondował, czy on Mulally, byłby skłonny przyjąć propozycję stanowiska prezesa w Searsie. Według drugiego informatora, Lampert, posiadacz pakietu kontrolnego w Sears Holdings, nie zaproponował swemu rozmówcy tego stanowiska, bo nie trwa szukanie następcy.
Lampert, miliarder i zarządca funduszu podwyższonego ryzyka, poleciał do centrali Forda w Dearborn w lutym albo w marcu na spotkanie z Mulallym. Pytał go, jak udało mu się rozkręcić koncern samochodowy i stworzyć skuteczną strukturę zarządzania.
Rzecznik Searsa Howard Riefs odmówił wypowiedzi, a przedstawicielka Forda, Susan Krusel stwierdziła, że Mulally nie podjął jeszcze decyzji, co będzie robić po odejściu z koncernu.
Sears ma w Stanach 1900 sklepów Sears i tanich Kmart, kiedyś był największą siecią pod względem przychodów, ale w ostatnich latach jej sprzedaż malała z powodu rosnącej konkurencji rywali: Target, Wal-Mart i Home Depot, a ostatnio sprzedawców internetowych w rodzaju Amazon.com.
Byłoby dużą niespodzianką, gdyby Mulally, uważany przez wielu za jednego z najbardziej skutecznych szefów w przemyśle w niedawnej historii Ameryki, rozważał przejście do Searsa. Ford wyszedł z kryzysu finansowego znacznie lepiej od rywali, GM i Chryslera, które musiały przejść przez fazę upadłości i działania naprawcze, uratowane przez rząd USA. Przyszedł do Forda z kierowniczego stanowiska w Boeingu.
Mulally stał się jednym z najbardziej pożądanych szefów w korporacyjnej Ameryce. Z kilkoma firmami podpisał porozumienia o nieujawnianiu swych planów; nazwy tych firm są tajemnicą.
Przez pewien czas mówiono, że jest kandydatem do kierowania Microstoftem., ale ostatecznie jego szefem został człowiek z wewnątrz, Satya Nadella. Dziś nie wiadomo, ile zabrakło Mulally'emu by zmienić fotel.

Problem z szefami

Spotkanie Lamperta z Mulallym podkreśla trudny do rozwiązania problem wszystkich dużych amerykańskich sieci handlowych. Ciężko było im znaleźć prezesów z doświadczeniem i wiedzą niezbędnymi do kierowania nowoczesną firmą handlu detalicznego. Firmy werbunkowe i szefowie pionu kadr twierdzą, że kandydaci nie mają doświadczenia w handlu elektronicznym, albo brak im praktyki w prowadzeniu takich sieci. Rady zwracają się więc do prezesów z innych sektorów albo do takich, którzy zdobyli doświadczenie w restrukturyzacji. Takim jest właśnie Mulally.
- Problem nie w tym, że ma ma wcale takich wybitnych osobistości, ale w tym, że nie ma ich za dużo, a ci z kolei są w okresie decydowania o dalszej karierze: czy chcą robić dalej to samo, czy zmienić branżę -wyjaśnia Bobbie Lenga z firmy head-hunterskiej Russell Reynolds Associates z Chicago. — To ograniczone grono talentów i ciągle trafia się na te same nazwiska.
Fachowcy wymieniają więc prezesa HSN, Mindy Grossman, prezesa Bon-Ton Stores, Brendana Hoffmana, b. szefa Ralph Lauren Rogera Farah, kierowniczkę działu detalicznego w Apple, Angelę Ahrends, wcześniej prezesa Burberry.

Tworzenie ekipy

Lampert przejął rolę prezesa Searsa po odejściu Lou D'Ambrosio w niecałe 2 lata ze względów rodzinnych. D'Ambrosio miał doświadczenie w technologii, którą pomogłaby stworzyć dział internetowy, bo kierował firmą produkcji sprzętu Avaya, przez 16 lat był w IBM, ale nie miał doświadczenia z handlem.
Pod kierownictwem Lamperta Sears skupił się na wyławianiu talentów na swe potrzeby. I tak Arun Arora, wcześniej kierownik globalnego e-handlu w Staples teraz kieruje działem wyposażenia domów, William Hutchison przejęty z Della zarządza działem odpowiedzialnym za łańcuch dostaw, Norman Miller, b. dyrektor generalny w Dollar Financial odpowiada za dział motoryzacji w Searsie
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA