fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Akcje w areszcie

Iwona Trusewicz
Sąd Cypru nałożył areszt na 67 proc. akcji Meczel - jednego z największych koncernów metalurgiczno-węglowych Rosji. Firma jest potężnie zadłużona.
Chodzi o pakiet akcji należący do bogacza Igora Ziuina. O zatrzymanie akcji wniosła do sądu w Nikozji zarejestrowana na brytyjskich Wyspach Dziewiczych firma Saven Enterprises, dowiedziała się gazeta Wiedomosti.
Decyzja sądu uniemożliwia posiadaczom akcji Meczel ich sprzedaż lub zaciąganie zobowiązań pod zastaw. Chodzi tu o firmy Calridge Limited, (ma 29,02 proc. Meczel), Armolink Limited.,(12,78 proc.) i Bellasis Holding Limited (25,57 proc.).
- Ten pozew to próba szantażu korporacyjnego mającego na celu zmuszenie Mevczel do wykupu należącej do Saven Enterprises części w spółce Tomusinsk. Firma złożyła też podobne pozwy w rosyjskich sądach - wyjaśnił przedstawiciel koncernu.
Meczel jest zadłużony na 9 mld dol.,a dług netto wynosił 8,7 mld dol. na koniec ubiegłego roku (zmniejszył się o 0,5 mld dol.). Połowę długu stanowią kredyty rublowe. Większość zadłużenia (68 proc.) koncern ma w rosyjskich bankach; 25 proc. w zagranicznych a 7 proc. to euroobligacje.
Grupa Meczel to czołowy producent węgla w Rosji, rudy żelaza, stali, surówki a także energii cieplnej i elektrycznej. Igor Ziuzin kontroluje 67 proc. akcji, pozostali menadżerowie mniej niż 1 proc., reszta jest w obrocie publicznym. Dziś rano papiery traciły 1,08 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA