fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Papirus mówiący o "żonie Jezusa" - autentyczny

youtube
Wyniki badań starożytnego papirusu, zaprezentowanego w 2012 roku przez profesor Karen King z Harvard Divinity School, w którym mowa o żonie Jezusa, wskazują, że jest on autentyczny.
Rewelacje dotyczą fragmentu papirusu, który po raz pierwszy pokazano opinii publicznej w 2012 roku podczas Międzynarodowego Kongresu Studiów  Koptyjskich w Rzymie.  Według profesor King, treść dokumentu, zapisana w języku koptyjskim, jest fragmentem "Ewangelii żony Jezusa", która z kolei miała powstać w II wieku.
Fragment, który wzbudził największe kontrowersje, zawiera słowa: "Jezus rzekł do nich: Moja żona... Również ona będzie moim uczniem". Przed tymi słowami znajduje się urwane zdanie: "Moja matka dała mi życie..."
- Tradycja chrześcijańska trwa w przekonaniu, że Jezus nie miał żony, mimo że nie ma na to żadnych dowodów - mówiła podczas pierwszej prezentacji dokumentu prof. King. - Z treści papirusu wynika jednak, że chrześcijanie w II wieku naszej ery mogli twierdzić, że jednak był żonaty.
Opinia profesor Karen King wywołała dyskusje zarówno w środowisku naukowców, jak i chrześcijan. Watykan natychmiast uznał, że manuskrypt jest sfałszowany, podobnego zdania było wielu kolegów prof. King po fachu.
Starożytny papirus został poddany niezwykle szczegółowym badaniom przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod. Zajęl się nim specjaliści z Columbia University i Harvarda, a także z  Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Wyniki wskazują, że zarówno papirus, jak i atrament, którego użyto, powstały nie później niż w VIII wieku w Egipcie. Zdaniem badaczy tekst zapisany na papirusie został skopiowany z greckiego, o wiele starszego dokumentu.
Zdaniem wielu naukowców kontrowersyjne zdanie o żonie Jezusa nie musi wprost oznaczać, że rzeczywiście był on żonaty, ale mówi raczej o tym, że już starożytni chrześcijanie debatowali o roli kobiety w Kościele, małżeństwie i sensie celibatu. Podobną opinię wyraża sama prof. Karen King.
- Głównym tematem odczytanego fragmentu jest stwierdzenie, że kobiety, które są matkami i żonami, mogą być uczniami Jezusa. Jest to temat, który był gorąco dyskutowany już we wczesnym chrześcijaństwie - uważa prof. King.
Profesor Karen King mówi o badanym papirusie ze słowami o żonie Jezusa, wrzesień 2012
>
Źródło: independent.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA