fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fed obniżył stopy procentowe o 3/4 pkt

AFP
Regina Skibińska
Bank centralny Stanów Zjednoczonych (Fed - Federal Reserve) obniżył stopy procentowe o 3/4 punktu procentowego.
Obniżka ta, choć znaczna, jest mniejsza od oczekiwanej w kontekście kryzysu na rynku kredytowym i starań o ożywienie gospodarki.
Stopa podstawowa (federal funds rate, dotyczy oprocentowania doraźnych kredytów, udzielanych sobie nawzajem przez banki komercyjne w ramach obracania saldami ich rezerw w Fed) wynosi po obniżce 2,25 proc. i jest najniższa od lutego 2005 roku.
W ślad za cięciem stopy podstawowej banki podobnie obniżają od razu swoje stopy procentowe, co oznacza tańszy kredyt dla indywidualnych konsumentów i przedsiębiorstw.
Była to już piąta obniżka stóp w ostatnich pięciu miesiącach, dokonana w celu pobudzenia wzrostu gospodarki amerykańskiej, która w ocenie większości ekonomistów znajduje się już w recesji.
Pewne rozczarowanie skalą wtorkowej obniżki mogło być powodem, dla którego giełda zareagowała spadkiem akcji. Wskaźnik Dow Jones, który w oczekiwaniu na obniżkę wzrósł we wtorek rano o300 punktów, spadł następnie o ok. 100 punktów z najwyższego poziomu tego dnia.
W ostatnich miesiącach wobec kryzysu na rynku kredytów hipotecznych i trudności wielkich banków inwestycyjnych, które poniosły straty na tym rynku, Fed obniżał stopę nawet "w nadgodzinach", tzn. poza swoimi rutynowymi posiedzeniami.
Finansiści bacznie obserwują sytuację na rynku budowlanym w USA. Niestety nie jest ona optymistyczna. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w lutym o 0,6 proc., do 1,065 mln w ujęciu rocznym - podał Departament Handlu USA w komunikacie.
Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 0,995 mln, a liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,020 mln. Tymczasem liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła w lutym o 7,8 proc., do 0,978 mln.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA