fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Polacy rozbili namiot na Majdanie

Na Majdanie rozpoczęła się długoterminowa misja Fundacji Otwarty Dialog.
Fundacja Otwarty Dialog
Na Majdanie rozpoczęła się długoterminowa misja Fundacji Otwarty Dialog. Wolontariusze w ramach pomocy społeczeństwu obywatelskiemu Ukrainy będą monitorować sytuację, wspierać wizyty obserwatorów i przekazywać wiedzę o Unii Europejskiej.
To kolejna inicjatywa fundacji z Warszawy. Dotychczas z inicjatywy Otwartego Dialogu odbyły się trzy misje obserwacyjne i trzy koncerty na EuroMajdanie.
- Obserwacje i doświadczenia wyniesione z dotychczasowych misji utwierdziły nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji polskiej obecności na Majdanie. Aktualnym celem misji są działania, mające na celu pomoc uczestnikom protestów na Ukrainie i długoterminowe wzmocnienie potencjału ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego ze strony Unii Europejskiej – powiedział Bartosz Kramek, przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.
W swojej pracy wolontariusze skupią się monitorowaniu naruszeń praw człowieka wśród uczestników protestów, szczególnie przedstawicieli mediów, studentów, uczestników AutoMajdanu. Będą też organizować i koordynować misje obserwacyjne i wsparcie międzynarodowe.
Wolontariusze propagują też wiedzę na temat Unii Europejskiej i spraw międzynarodowych, praw uczestników protestów, zasad i technik pokojowej samoorganizacji społecznej. W tym celu organizują warsztaty, prelekcje i konwersacje z udziałem prelegentów z krajów UE i Ukrainy.
- Obecny etap misji będzie obejmował trzymiesięczny okres od stycznia do kwietnia 2014 r. W tym czasie, co tydzień będziemy organizować kolejne wyjazdy dla wolontariuszy. Każdy z takich „turnusów" potrwa 9 dni. W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie misja może zostać przedłużona. Założenia przewidują stałą obecność kilkunastoosobowej grupy polskich wolontariuszy w Kijowie mających do swojej dyspozycji namiot na EuroMajdanie oraz biuro – powiedział Krzysiek Bukowski z Biura Prasowego Fundacji Otwarty Dialog, prowadzący pierwszy turnus.
Fundacja cały czas poszukuje osób chętnych na wyjazd do Kijowa. Szczególnie  zależy jej na osobach znających język ukraiński i rosyjski. Osoby takie proszone są o przesłanie informacji na adres media@odfoundation.eu.
Fundacja Otwarty Dialog w okresie od listopada 2013 r. zorganizowała trzy misje obserwacyjne do Kijowa. Obok przedstawicieli Fundacji, wzięli w nich udział polscy parlamentarzyści: Michał Jaros, Tomasz Makowski, Michał Szczerba i Marcin Święcicki.
Znani opozycjoniści z PRL nagrali film dla Ukrainy
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA