fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hit USA: Bombki „made in Poland”

AFP
Dla Amerykanów równie ważne jak prezenty są świąteczne dekoracje. dlatego jeszcze w okresie przedświątecznym obdarowują się polskimi bombkami, które są symbolem dobrej jakości i luksusu.
Amerykanie płacą za polskie bombki nawet 100 zł za sztukę.
– Amerykanie kochają święta i stać ich na nie. Jest to bardzo dopracowany, wymagający, ale i chłonny rynek. Amerykanie uwielbiają budować historię, mamy więc wzory nawiązujące do Orientu, Egiptu, Hawajów – mówi Magdalena Słodyczka, współwłaścicielka podwarszawskiej firmy Silverado, odpowiedzialna za projektowanie wzorów bombek. – I co ważne – musi być karteczka, że bombki są z Polski. Mamy bardzo dobrą renomę - dodaje.
Polscy producenci walczą o amerykański rynek przede wszystkim z wytwórcami z Meksyku, Portugalii, Słowacji i Ukrainy. Zagrożeniem są także Chiny, ale - tylko pod względem ceny.
Na polski rynek trafia zaledwie 3-5 proc. produkcji Silverado. Najtańsza bombka może kosztować zaledwie 1 zł, a najdroższa - 100 zł. W sprzedaży detalicznej ceny te mogą wzrastać kilkakrotnie, a w niektórych sklepach w USA nawet pięciokrotnie.
W zależności od skomplikowania wzoru koszt projektu do wyprodukowania pierwszej bombki to nie mniej niż 2 tysiące złotych dla produktu formowego (gdzie jest konieczne przygotowanie modeli gipsowych i odlewów aluminiowych). Koszt wykonania projektu na bombce okrągłej zaczyna się od około 100 zł.
Źródło: Newseria.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA