fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Hurtowy zakup American Airlines

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
American Airlines zamówiła u Bombardiera 30 samolotów regionalnych z opcja na 40 następne, a u Embraera 60.
Największy obecnie przewoźnik na świecie, po zakończeniu postępowania naprawczego i po fuzji firmy matki AMR z US Airways o wartości 18 mld dolarów, postanowił kupić u kanadyjskiego producenta samolotów regionalnych 30 CRJ900 NextGen za 1,42 mld dolarów w cenach katalogowych. Jeśli wykorzysta opcję na 40 dalszych, to wartość zamówienia wyniesie 3,38 mld - podano w Toronto. Dostawy zaczną się w II kwartale 2014.
W ubiegłym roku rywal AA, Delta Air Lines zamówiła 40 CRJ900 z opcją na 30 następnych, bo chce wymienić starsze maszyny.
Brazylijski Embraer otrzymał od AA zamówienie na 60 nowych maszyn E175 o wartości 2,5 mld dolarów, na co giełda w Sao Paulo zareagowała skokiem cen jego akcji o 4,3 proc. Dostawy zaczną się w I kwartale 2015.
Brazylijczykom udało się dotąd uzyskać zamówienia na ponad 300 samolotów regionalnych, bo przygotowują nową rodzinę z bardziej ekonomicznymi silnikami. Będą dostępne od 2018 r., a kupują je głównie linie z USA, które odnawiają flotę.
Embraer spodziewa się także dobrego 2014 roku, bo najbardziej obiecująco zapowiadają się Europa Wschodnia i Rosja - stwierdził szef pionu samolotów cywilnych, Paulo Cesar de Souza e Silva.
Oczekuje więc, że dostawy w nadchodzących latach będą podobne albo nawet większe niż w 2013 r., który był szczególnie dobry dla jego firmy.
- Stoimy przed wyzwaniem dostarczenia samolotów sprzedanych w tym roku. Mamy naprawdę wypełnione linie produkcyjne na nadchodzące lata, ale dostrzegamy też nowe możliwości w różnych regionach świata, które pozwalają nam przewidywać dobry rok 2014 - powiedział.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA