fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Impuls do zatrzymywania

Urządzenie pozwoli zdalnie zatrzymać jadący samochód.
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Brytyjska firma zademonstrowała prototyp urządzenia, które jest w stanie unieruchamiać pojazdy na odległość.
Firma E2V jest jedną z wielu, która usiłuje wprowadzić tego typu urządzenia na rynek. Szefowie firmy mają nadzieję, że będzie przydatne dla wojska, które w ten sposób mogłoby eliminować z walki pojazdy lub łodzie przeciwnika, czy dla sił policyjnych ścigających przestępców.
— RF Safe-Stop wysyła impulsy radiowe podobnie jak radar które blokują elektronikę pojazdu i powodują zatrzymanie pracy silnika — powiedział Andy Wood, menedżer produktu.
Podczas prób na lotnisku Throckmorton Airfield w Worcestershire urządzenie skutecznie zatrzymywało samochody i motocykle. Zaproszeni przez firmę E2V eksperci mieli okazję przekonać się jak urządzenie działa w praktyce. Kiedy pojazd dostawał się w zasięg RF Safe-Stop, zainstalowanego na poruszającym się wolno samochodzie, kontrolki zatrzymywanego pojazdu sygnalizowały nieprawidłowości, a silnik zatrzymywał się.
Próby na lotnisku wykazały, że urządzenie działa skutecznie ale zawodzi w przypadku starszych pojazdów, gdzie sterowanie silnikiem odbywa się bez nowoczesnej elektroniki. Może być także niebezpieczne, szczególnie dla kierowców jednośladów.
—bbc
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA