fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Szybki awans juana

Chiński juan (renminbi) jest już drugą najczęściej wykorzystywaną walutą w transakcjach handlowych na świecie - wynika z danych Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT).
Waluta Państwa Środka zdystansowała więc na tym polu euro mając w październiku  8,66-proc. udział w listach kredytowych wobec 6,64 proc. w przypadku wspólnej waluty.
Juan w transakcjach handlowych jest najczęściej wykorzystywany przez Chiny, Hongkong, Singapur, Niemcy i Australię. W styczniu 2012 r. udział juana w finansowaniu handlu międzynarodowego wynosił 1,89 proc., euro zaś 7,87 proc.
- Renminbi jest czołową walutą w finansowaniu wymiany handlowej w skali globalnej, a w szczególności  w Azji - wskazuje Franck de Praetere pracujący w singapurskim przedstawicielstwie SWIFT.
Chińskim władzom, dążącym do złagodzenia kontroli  nad kursem wymiany walut i kosztem kredytu,   zależy na wzmocnieniu roli juana w światowych finansach. Yi Gang, wiceprezes Ludowego Banku Chin, powiedział niedawno, że w interesie kraju nie jest już zwiększanie rezerw walutowych, które we wrześniu wynosiły 3,66 biliona dolarów. Depozyty w juanach w Hongkongu, największa taka pula poza Chinami kontynentalnymi, w październiku osiągnęły rekordową wartość 782 miliardów juanów (128 miliardów dolarów). W tym kwartale Chiny zawarły porozumienia o bezpośredniej wymianie juana na brytyjskie funty i singapurskie dolary.
W globalnym systemie płatniczym w październiku juan zajmował jeszcze odległe 12 miejsce, takie samo jak we wrześniu. Wartość transakcji z udziałem chińskiej waluty wzrosła o 1,5 proc. wobec 4,6-proc. zwyżki dla wszystkich walut. Udział juana w globalnym rynku spadł do 0,84 proc. z 0,86 proc. we wrześniu.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA