fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Poprzednie sukcesy nie chronią przed porażką menedżera

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
W największych firmach świata co piąta z ubiegłorocznych wymian prezesów była wymuszona, choć wielu odwołanych szefów miało wcześniej same sukcesy.
Nawet świetne wyniki w poprzednich firmach nie gwarantują top menedżerom sukcesu w nowej firmie – ostrzegają  eksperci firmy Spencer Stuart, która specjalizuje się w executive search, czyli rekrutacji na najwyższe stanowiska. Widać to również w tegorocznych statystykach firmy doradczej Booz&Co., która od kilku lat monitoruje zmiany personalne na szczycie władzy 2500 największych spółek publicznych świata. Według jej danych w zeszłym roku nastąpił tu kolejny wzrost rotacji na stanowisku prezesa, którego wymieniło 15 proc. firm.
Eksperci Spencer Stuart wskazują pięć przyczyn porażek zdolnych liderów:
1. Rozmijające się oczekiwania. Firmy nie zawsze precyzyjnie określają zadania menedżerów  i zakres ich obowiązków. Ryzyko jest szczególnie duże w przypadku przyjścia na nowe stanowisko czy do nowej firmy. Dlatego lepiej na starcie dokładnie ustalić, czy np. menedżer ma realizować plany centrali, czy też powinien wykazać więcej przedsiębiorczości. To samo dotyczy określenia tzw. okresu przejściowego – niektóre spółki dają nowym menedżerom trzy miesiące na aklimatyzację, poznanie  firmy i budowanie relacji wewnętrznych. Inne wymagają, by już po 30 dniach  podejmowali istotne decyzje. Z kolei szefowie dłużej związani z firmą mogą przeoczyć momenty, gdy zmiana warunków biznesowych wymaga od nich radykalnej zmiany taktyki działania.
2. Problemy z  adaptacją. Wielu menedżerów uważa, że ich sukcesy na jednym polu zapewnią im powodzenie w innych obszarach. To częsty problem np. w przypadku awansów dyrektorów odpowiedzialnych za konkretne działy na fotel prezesa, gdzie niezbędne jest szersze spojrzenie na biznes.
3. Niedocenianie siły relacji. To problem części zdolnych menedżerów nastawionych na szybką karierę. Koncentrując się na budowaniu mistrzostwa w swej dziedzinie, nie przywiązują wagi do relacji ze współpracownikami. Złe maniery, niedocenianie innych, lekceważenie ich opinii może mieć długotrwałe negatywne skutki dla kariery. Tym bardziej że w wielu branżach pracownicy często spotykają się w kolejnych firmach.
4. Brak samoświadomości. Zdaniem ekspertów Spencer Stuart menedżerowie, których ego powstrzymuje przed uwzględnianiem argumentów innych, którzy nie są świadomi swych słabych i mocnych stron, są skazani na porażkę w którymś momencie kariery. Szefowie, którzy nie przyjmują innych opinii ani konstruktywnej informacji zwrotnej, szybko zdobywają opinię upartych i... niepewnych siebie.
5. Niedopasowanie kulturowe. Jest ryzykowne nie tylko przy podjęciu pracy w firmie z zupełnie innego obszaru kulturowego. Dotyczy również adaptacji do specyficznej kultury organizacyjnej, np. w przypadku przejścia z korporacji  do rodzinnej spółki. Na większe ryzyko  są tu narażeni menedżerowie nienawykli do  zwracania uwagi na różne style pracy i komunikacji.
Nic więc dziwnego, że – jak wynika z danych Booz & Co. – aż 71 proc. powołanych w zeszłym roku nowych szefów to ludzie zatrudnieni w wyniku wewnętrznej rekrutacji. Co czwarty z nich spędził w firmie całą swoją karierę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA