fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

MFW podwyższa prognozę dla Polski

Bloomberg
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w zaprezentowanym w Waszyngtonie raporcie World Economic Outlook (WEO), że wzrost gospodarczy w naszym kraju przyspieszy z 1,3 proc. w tym roku, do 2,4 proc. w przyszłym.
O ile przewidywania na ten rok nie zmieniły się od poprzedniej edycji WEO, to w 2014 r. ma być lepiej niż zakładali eksperci Funduszu jeszcze kilka miesięcy temu, gdy prognozowali wzrost na poziomie 2,2 proc.
MFW zwrócił uwagę, że polska gospodarka ucierpiała przez kryzys i słabości strefy euro, ale w tej chwili "wydaje się, że rozpoczyna się długi okres wzrostów popytu krajowego".
Jednocześnie MFW obniża prognozy światowego wzrostu gospodarczego. W 2014 r. światowa gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc. - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zaprezentowanym we wtorek w Waszyngtonie raporcie World Economic Outlook (WEO). Wzrost gospodarczy w strefie euro ma wynieść 1 proc.
W wiosennym wydaniu WEO Fundusz szacował, że światowa gospodarka w 2014 r. urośnie o 4 proc. Dla strefy euro natomiast prognozował wzrost o 1,1 proc. W najnowszym dokumencie podaje, że tym roku PKB eurozony ma spaść o 0,4 proc. (wobec - 0,3 proc. szacowanych przed sześcioma miesiącami).
Bieżący rok ma być też nie najlepszy dla Stanów Zjednoczonych. Po blisko 3-procentowym wzroście w 2012 r., w tym roku Stany mają się rozwijać w tempie 1,6 proc.
Raport MFW potwierdza też, że zwalnia gospodarka chińska. W 2013 PKB Państwa Środka ma się zwiększyć o 7,6 proc., natomiast w przyszłym roku ma to być 7,3 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA