fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Trojka o Portugalii

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Międzynarodowi pożyczkodawcy zaaprobowali podczas ostatniej kontroli osiągnięcia Portugalii, ale nie zgodzili się złagodzić celów fiskalnych dla tego kraju.
Eksperci z Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (tzw. trojka) stwierdzili, że Lizbona spełnia uzgodnione punkty programu pożyczkowego i pojawiły się pierwsze oznaki ożywienia po największej zapaści w gospodarce od lat 70.
„Program jest ogólnie realizowany zgodnie z planem, władze wykazują determinację w osiągnięciu jego celów. Jeśli władze będą kontynuować zdecydowane wdrażanie tego programu, to kraje strefy euro będą nadal wspierać Portugalię do czasu odzyskania przez nią pełnego dostępu do rynku" – stwierdza komunikat.
Przy utrzymaniu celu deficytu budżetowego w przyszłym roku rząd Portugalii musi dokonać dalszego zmniejszenia wydatków o 4 mld euro. Szczegóły cięć mają znaleźć się w projekcie budżetu, który ma zostać przedstawiony jeszcze w tym miesiącu. Organizacje biznesmenów twierdzą, że nowe cięcia mogą zaszkodzić kruchemu ożywieniu w gospodarce.
Pierwsze oznaki wzrostu gospodarczego skłoniły rząd i wierzycieli do podwyższenia prognozy wzrostu PKB na 2014 r. do 0,8 z 0,6 proc. W bieżącym roku PKB skurczy się o 1,8 proc., wcześniej przewidywano jego spadek o 2,3 proc.
Program pomocy dla Portugalii w wysokości 78 mld euro powinien wygasnąć w połowie 2014 r., ale wielu ekonomistów przewiduje, że kraj ten będzie nadal potrzebować wsparcia także po tym terminie, być może w postaci ostrożnościowego programu pożyczkowego Unii Europejskiej.
Minister finansów Maria Luis Albuquerque nie wykluczyła emisji obligacji w tym roku, a celem władz jest wznowienie normalnych emisji w 2014 r.: – To jest nasz cel, a także warunek zakończenia programu pomocy. Mamy też zamiar dokonać kilku operacji zamiany obligacji (bond swaps) – powiedziała.
Rząd może mieć jednak trudności ze znalezieniem inwestorów, jeśli nie uda mu się wdrożyć posunięć oszczędnościowych w przyszłym roku. W ciągu ostatnich 14 miesięcy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kilka takich posunięć.
Zapowiedź dalszych uznał z kolei za niezgodną z konstytucją, zmuszając rząd do wprowadzania zmian w projekcie budżetu na 2014 r. To zdaniem pożyczkodawców ograniczy możliwość takiego powrotu na rynki finansowe.
Według pani minister trojka pozytywnie oceniła ostatnie dokonania. – Nadal jesteśmy w okresie niepewności, a ta informacja znacznie zmniejszy ją. Rynki najmniej lubią niepewność – dodała Albuquerque.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA