fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Co można kupić za 300 tys. zł?

Oferty | W Warszawie trudno będzie znaleźć za tyle 60-metrowe mieszkanie, ale w Krakowie można mieć nawet 70 mkw. na peryferiach.
Mając do dyspozycji 300 tys. zł na stołecznym rynku nieruchomości raczej, nie zaszalejemy.
W dobrej lokalizacji znajdziemy co najwyżej kawalerkę, której powierzchnia raczej nie będzie przekraczać trzydziestu kilku metrów kwadratowych. Natomiast w ścisłym Śródmieściu czy w okolicy centralnych stacji metra będzie to jeszcze mniej.
Oddalając się od najbardziej pożądanych lokalizacji, znajdziemy mieszkania coraz większe. Na dalszym Mokotowie, Woli czy Bielanach da się już w tej cenie znaleźć oferty mieszkań o powierzchni 40 mkw.

Warszawa: szukaj poza centrum

Przesuwając się do bardziej odległych dzielnic (Białołęka, Targówek, Włochy), bądź decydując się na niższy standard mieszkania, za 300 tys. zł można kupić nawet 50 mkw. Ale na przykład na Białołęce jest spory wybór nowych mieszkań kosztujących poniżej  6 tys. zł za mkw. Okazyjnie w najdalszych dzielnicach miasta można znaleźć lokale, których powierzchnia przekracza 60 mkw.
Wychodząc poza granice administracyjne stolicy, klient z kwotą 300 tys. zł ma już dużo większy wybór. Na przykład w Legionowie, Piasecznie, Pruszkowie i innych dobrze skomunikowanych z Warszawą miejscowościach można za tę kwotę kupić mieszkanie o powierzchni ponad 60 mkw., a rezygnując z bezpośredniej bliskości miasta, za te pieniądze jesteśmy w stanie w sąsiadujących ze stolicą powiatach kupić nawet dom o rozsądnej powierzchni 100-110 mkw., a czasem nawet większej.

Kraków: do 60 – 70 metrów, ale nowe

W Krakowie posiadacze 300 tys. zł mają nieco większe możliwości inwestycyjne niż w Warszawie, choć wyjątkiem jest tutaj Stare Miasto. W najbardziej prestiżowych okolicach z taką gotówką w kieszeni nie kupimy nic ponad 30-metrową kawalerkę, a w dobrze utrzymanych kamienicach z początku XX wieku będzie to nawet tylko 26 – 27 mkw.
W takich dzielnicach jak Krowodrza czy Prądnik Biały zbliżymy się do 40 mkw., ale poszukujący lokali dwupokojowych o powierzchni 45–50 mkw., muszą odsunąć się jeszcze dalej - np. na Kurdwanów lub Wolę Duchacką. Oddalając się od centrum i rezygnując z dobrego adresu, możemy zyskiwać i metry, i pokoje. Np. dzielnica Dębniki oferuje kilka nowych inwestycji, w których kupimy 3-pokojowe nowe mieszkanie o powierzchni ok. 60–70 mkw.
Warto jednak przy tym pamiętać, że mieszkanie z rynku pierwotnego wymaga wykończenia i urządzenia. W Nowej Hucie czy na Bieżanowie-Prokocimiu 300 tys. zł to już mieszkanie 70-metrowe. Podobnie wygląda oferta mieszkaniowa w Skawinie i Wieliczce, okolice Krzeszowic czy Wadowic to kolejne 10 mkw., czyli za 300 tys. zł da się tam kupić mieszkanie o powierzchni przekraczającej 80 mkw. Za te same pieniądze w którejś z sąsiadujących z Krakowem miejscowości można też kupić nieduży dom (poniżej 80 mkw.), ale jego stan może pozostawiać wiele do życzenia.
Oddalając się od głównych szlaków komunikacyjnych, ale pozostając w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa, otrzymujemy już wybór domów o powierzchni 140 mkw. i większej.

Bydgoszcz i Lublin: kupisz więcej

W Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście wygląda to podobnie: w najlepszych lokalizacjach za 300 tys. zł kupimy jedynie skromną kawalerkę. Ale już w Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi nie powinno być problemów ze znalezieniem 2-pokojowego mieszkania o powierzchni 40–50 mkw., nawet w najbardziej popularnych okolicach.
Poza ośrodkami miejskimi takie pieniądze wystarczą nawet i na 200-metrowy dom położony na działce o powierzchni 1000 mkw. lub większej. Wyjątkiem są tereny atrakcyjne turystycznie. Na przykład dobrze zlokalizowana nieruchomość w Mikołajkach czy Mrągowie może mieć cenę na poziomie miasta wo jewódzkiego i wówczas za 300 tys. zł kupimy zaledwie 45–50 mkw.
Na 35-40 metrów za 300 tys. zł można liczyć w popularnych miejscowościach wypoczynkowych w górach i nad morzem (Karpacz, Mielno, Szklarska Poręba, Ustka, Władysławowo). Nie dotyczy to jednak Sopotu i Zakopanego, gdzie ceny nieruchomości są jednymi z najwyższych w kraju. W najlepszych lokalizacjach tych miast 300 tys. zł w portfelu wystarczy na zakup 25–28-metrowej kawalerki.

Co możesz kupić za 300 tys. zł w Home broker?

? Warszawa – Białołęka, ul. Starego Dębu: trzy pokoje, powierzchnia 64 mkw. w budynku z 2002 r., cena: 299 tys. zł.
? Warszawa – Białołęka, ul. Ostródzka: dwa pokoje, pow. 50 mkw. (rok oddania: 2014), cena: 305 tys. zł.
? Szczecin – Niebuszewo, ul. Asnyka: trzy pokoje w kamienicy z 1936 r., powierzchnia 52 mkw., cena 299 tys. zł.
? Wrocław – Stare Miasto, ul. Sikorskiego: dwa pokoje, powierzchnia 36 mkw., w 18-piętrowym apartamentowcu Odra Tower, cena 306 tys. zł.
? Gdynia – Dąbrowa, ul. Gorczycowa: trzy pokoje, powierzchnia 64 mkw. (plus 36-metrowy taras), cena 296 tys. zł.
? Łódź – Śródmieście, ul. Tuwima: kawalerka w apartamentowcu Solaris Park, powierzchnia 43 mkw., cena 291 tys. zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA