fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

ZUS odmawia przeliczenia emerytur

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Sąd Najwyższy mówi, że można przejść ze starego do nowego systemu emerytalnego. ZUS ma inne zdanie.
Po naszym artykule Na 65. urodziny emeryt może zyskać 900 zł" z 5 lipca 2013 r. osoby uprawnione do wcześniejszych emerytur zaczęły występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskami o podwyższenie im świadczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Opisaliśmy w nim korzystny dla emerytów wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2013 (sygn. II UZP 4/13). Sąd uznał, że osoba, która dostała najpierw wcześniejszą emeryturę ze starego systemu, np. za pracę w szczególnych warunkach, może złożyć wniosek o obliczenie jej świadczenia na nowych zasadach. Pod warunkiem, że przez cały ten czas kontynuowała zatrudnienie czy inną pracę za wynagrodzeniem, od którego były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Emeryt, który ze swoją sprawą dotarł do Sądu Najwyższego, zyska w ten sposób świadczenie wyższe o ok. 900 zł miesięcznie.

Urzędnik nie wie...

Emeryci, którzy tuż po wyroku wystąpili o przeliczenie ich świadczenia, dostali pisma, z których wynikało, że sprawa wcale nie jest taka oczywista.
Według SN każdy, kto pracował, ma prawo przejść ze starego do nowego systemu
– Z informacji, którą dostaliśmy miesiąc po złożeniu wniosku o przeliczenie emerytury męża, wynika, że nasz oddział nie wie, czy może to zrobić, bo nie ma wytycznych z centrali. Napisali więc, że decyzja zapadnie w terminie późniejszym – mówi Teresa T. z Lubelszczyzny. – Nie mamy nawet od czego się odwołać do sądu, by tam walczyć o podwyżkę – dodaje.

... i neguje wyrok

Gdy zwróciliśmy się do centrali ZUS w Warszawie z prośbą o wyjaśnienie, kiedy emeryci dostaną podwyżki, dowiedzieliśmy się, że nieprędko.
– Uchwała Sądu Najwyższego została podjęta w indywidualnej sprawie i zgodnie z art. 390 § 2 kodeksu postępowania cywilnego wiąże tylko w tej sprawie – odpowiedział Radosław Milczarski z centrali ZUS w Warszawie. – Oddziały zakładu zostały już przez nas poinformowane, że z powyższych względów wnioski o ustalenie wysokości emerytury z zastosowaniem tej uchwały SN należy załatwiać decyzjami odmownymi – dodaje.
Emerytom pozostaje więc występowanie do ZUS o przyznanie świadczenia z nowego systemu w myśl art. 55 ustawy o emeryturach i rentach. Po tym zaś, gdy uzyskają decyzję odmowną, powinni odwołać się do sądu. Dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych złożenie pozwu w sądzie jest bezpłatne, bez względu na kwotę roszczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że od początku tego roku podczas obliczania emerytury z nowego systemu ZUS najpierw potrąca wypłacone dotychczas świadczenia ze stanu konta emerytalnego uprawnionego.
Może się więc okazać, że nowa emerytura będzie niższa i pozostanie ta stara.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA