fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Album w trzy dni

Okładka płyty
materiały prasowe
Dziś w Muzeum Żydów Polskich odbędzie się koncert promocyjny Domu Wydawniczego For Tune towarzyszący festiwalowi Warszawska Jesień.
Zaprezentowane zostanie wydawnictwo For Tune wyprodukowane w ekspresowym tempie. Album „Warsaw Autumn 2013" został nagrany późnym wieczorem w sobotę 21 września w Studiu Tęcza podczas występu Szwedki Karin Hellqvist - skrzypce, efekty elektroniczne i Amerykanina Keira Neuringera - saksofon, efekty elektroniczne. W programie znalazły się utwory premierowe lub po raz pierwszy w Polsce wykonywane: Dominika Karskiego, Mauricio Pauly'ego, Joakima Sandgrena i Malina Banga. Keir Neuringer wykonał także swoje sztandarowe dzieło „The Love Story" - noisowo-plądrofoniczny monodram z permanentnym oddechem na saksofon, kasety magnetofonowe i mikser - jak czytamy w programie festiwalu.
Sensacją jest tempo, w jakim wytwórnia For Tune wyprodukowała album i przygotowała nagranie do sprzedaży. Firma zaczęła działalność w ubiegłym roku, a pierwszy tuzin płyt ukazał się w tym roku. Są to albumy jazzowe polskich i zagranicznych artystów nagrywane w Polsce. Wśród nich znalazły się takie nazwiska, jak nominowany do nagrody Koryfeusza pianista Marcin Masecki z albumem „Scarlatti", trębacze: Tomasz Dąbrowski (duet z rewelacyjnym perkusistą Tyshawnem Soreyem oraz trio Hunger Pangs) i Piotr Damasiewicz (Imprographic i Power of The Horns), basista Wojciech Mazolewski, który utworzył kwintet z trębaczem Dennisem Gonzalezem, kwartet pianisty Dominika Wani interpretującego muzykę Ravela. W intrygującym stylu saksofonista Maciej Obara i Dominik Wania wykonują tematy Krzysztofa Komedy, a towarzyszy im norweska sekcja rytmiczna. Koncertowy album wydał tu Bester Quartet związany z wytwórnią Tzadik. Dziś będzie miał premierę album braci Olesiów nagrany z wokalistą Jorgosem Skoliasem.
Wśród wykonawców zagranicznych warto zauważyć album nowatorskiego kompozytora i kontrabasisty Williama Parkera oraz trio amerykańskiej gitarzystki Mary Halvorson, o której krytycy piszą: „Nikt nie gra tak jak ona, nikt nie pisze takiej muzyki jak ona". Niebawem ukaże się album z ubiegłorocznego koncertu kwartetu awangardowego twórcy, saksofonisty i kompozytora Anthony'ego Braxtona.
Podobnie jak niegdyś prestiżowa wytwórnia ECM Records utworzyła oddział ECM New Series, tak For Tune zaczęła wydawać płyty z muzyką współczesną. Przy okazji dzisiejszego koncertu i premierty albumu wydanego w trzy doby zaprezentowane zostaną trzy inne albumy: „Planetony" Mateusza Ryczka, „Loopowizacje" Wojciecha Błażejczyka i „Eidos" duetu Lorent & Nerkowski.
Słuchacze sprawdzą, jak aktualne jest motto wytwórni: „Misją naszej instytucji – Domu Wydawniczego For Tune jest dokumentowanie zjawisk muzycznych o nieprzemijającym charakterze". Na żywo usłyszymy kompozycję „Kassandra" Iannisa Xenakisa na baryton i perkusję, a także utwory Wojciecha Błażejczyka i Mateusza Ryczka ze wspomnianych albumów. Początek koncertu w Muzeum Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6) o godz. 22:30.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA