fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Szukają drzew sadzonych dla Jana III Sobieskiego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” to hasłoakcji, której celem jest odnalezienie drzew Sobieskiego, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.
Organizuje ja Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zgłoszenia drzew związanych z odsieczą wiedeńską są zbierane przez GDOS do 2 września. Aby wziąć udział w akcji wcześniej należy się zarejestrować na stronie www.gdos.gov.pl/Articles/view/6669/.
Tam też należy przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnić swoje zgłoszenie. – Z wybranych zgłoszeń zostanie utworzona galeria zdjęć, którą Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikują na swoich stronach internetowych oraz fanpage'ach 12 września 2013 r., czyli w rocznicę Bitwy pod Wiedniem – informuje krakowski magistrat, który zachęca do udziału w akcji.
Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 roku, zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach dwie lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach. - Sędziwe drzewa są elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia. Dzięki niej Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zbierze informacje o takich drzewach i zamieści je w serwisie geoserwis.gdos.gov.pl, co ułatwi proces weryfikacji danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody na temat pomników przyrody – mówi Filip Szatanik, z krakowskiego ratusza.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA