fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Wałęsa będzie świętował w Moskwie

Rzeczpospolita, Artur Kowalczyk a.k. Artur Kowalczyk
Lech Wałęsa będzie świętował dwudziestą rocznicę wyjścia wojsk federacji rosyjskiej z Polski we wrześniu w „Moskwie”, a dokładniej w „Małej Moskwie”.
Tak bowiem nazwano w czasie obecności wojsk sowieckich w Polsce Legnicę, gdzie stacjonowała, zajmując przynajmniej połowę miasta  Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej,  która miała status eksterytorialny.
Legnica była nazywana „Małą Moskwą", bo wojska rosyjskie miały tutaj własne, odrębne miasto. A w nim nie tylko własne koszary, ale także lotnisko, szpital, telewizję, gazetę i oczywiście budynki cywilne dla kadry oficerskiej.
I to właśnie w Legnicy – w „Małej Moskwie" Lech Wałęsa będzie świętował swój sukces, czyli wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski.
Jak poinformował Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, program wizyty laureata Nagrody Nobla jest teraz opracowywany i „dopinane są szczegóły wizyty".
Prawdopodobnie Wałęsa odsłoni w Legnicy tablicę upamiętniającą wyjście sowietów z miasta i z Polski oraz weźmie udział w jednej z konferencji naukowych na ten temat.
Legniczanie, którzy już plotkują na temat wizyty laureata Nagrody Nobla w mieście, liczą, że podobnie jak usunął sowietów z Polski, uda mu się też usnąć ostatni spadek po nich w mieście. Jest to pomnik stojący w centrum Legnicy na Placu Słowiańskim, który jest synonimem obecności Rosjan, a od dawna nie chce go usunąć rządząca miastem lewica.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA