fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekkoatletyka

Rekord Polski i srebrny medal Anity Włodarczyk

AFP
Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w konkursie rzutu młotem na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Moskwie. Wygrała złota medalistka z Londynu Tatiana Łysenko
Włodarczyk w czwartej próbie poprawiła rekord Polski, rzucając młotem na odległość 78,46m. Poprzedni najlepszy wynik w karierze Włodarczyk 78,30, będący wówczas rekordem globu, podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego uzyskała 6 czerwca 2010 roku w Bydgoszczy.
Pochodząca z Rawicza zawodniczka zaczęła - tak jak zapowiadała - spokojnie, na zaliczenie. Po pierwszej kolejce odległością 70,75 była nawet ostatnia. To następne próby miały dać jej miejsce na podium - i tak się też stało.
Już w drugim podejściu uzyskała 74,21, co przesunęło ją na czwartą pozycję. Na prowadzeniu była faworytka konkursu. Rosjanka miała wówczas 77,58, ale to w żaden sposób nie zdeprymowało Polki.
Włodarczyk weszła do koła, zakręciła i... 77,79. Na półmetku prowadziła. Założyła bluzę z kapturem, a trener na trybunach siedział z mocno zaciśniętymi kciukami. W tym momencie na stadionie pojawił się Tomasz Majewski. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą podszedł do Włodarczyk, poklepali się po plecach i rzekł "do roboty".
Łysenko nie miała zamiaru się poddawać, zwłaszcza że cały stadion gorąco ją dopingował. To pomogło. Rosjanka osiągnęła 78,80, poprawiając rekord mistrzostw świata, który od czterech lat należał do... Włodarczyk. To było tylko 62 cm mniej od rekordu globu Niemki Betty Heidler.
Kolejna próba należała do Włodarczyk. Weszła do koła. Odetchnęła głęboko, złapała młot dwoma rękoma. Zakręciła, a sprzęt leciał... Wylądował na 78,46 m. Polka z uśmiechem na ustach podniosła kciuk do góry, bo taka odległość oznaczała rekord kraju, nie dawała jednak zwycięstwa. Dlatego też udała się do barierki, gdzie czekał na nią Kaliszewski. Zawodniczce warszawskiej Skry nie udało się już poprawić, ale i tak się cieszyła. Podeszła do triumfatorki, obie mocno się uściskały i pobiegły po swoje flagi.
Łysenko, która obroniła tytuł, ma w karierze czarną kartę. Za stosowanie niedozwolonych środków zdyskwalifikowano ją na okres dwóch lat (15.7.2007 - 14.7.2009). Anulowano też wszystkie jej rezultaty uzyskane od dnia wykrycia dopingu w organizmie. W 2010 roku zdobyła srebro mistrzostw Europy, a rok później została mistrzynią świata. Zdobyła złoto igrzysk w Londynie, ustanawiając rekord olimpijski 78,18. Włodarczyk była druga.
Wyniki rzutu młotem kobiet:

1. Tatiana Łysenko (Rosja)  78,80
2. Anita Włodarczyk (Polska)  78,46
3. Wenxiu Zhang (Chiny)  75,58
4. Zheng Wanng (Chiny)   74,90 
5. Anna Bułgakowa (Rosja)  74,62
6. Yipsi Moreno (Kuba)   74,16
7. Oksana Kondratiewa (Rosja)  72,76
8. Eva Orban (Węgry)   72,70
Rekordowy rzut Włodarczyk
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA