fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG 20 na starcie tracił 0,21 proc.

Bloomberg
Słaba postawa KGHM spowodowała, że środa na warszawskim parkiecie zaczęła się na czerwono. Na Zachodzie dominował kolor zielony.
Środowa sesja na giełdach europejskich zdominowana będzie przez publikowane o godz. 11 dane o unijnym PKB w II kwartale. Rynki liczą, że po dwóch latach, w trakcie których gospodarka europejska kurczyła się, wreszcie wróciła ona na tory wzrostu. Prognozy zakładają, że unijny PKB w II kwartale był o 0,2 proc. wyższy niż kwartał wcześniej. Jest duże prawdopodobieństwo, że odczyt będzie co najmniej zbliżony do oczekiwanego, bo opublikowane wcześnie rano dane o PKB Niemiec i Francji w II kwartale okazały się lepsze od zakładanych. W przypadku Niemiec wskaźnik wzrósł, w porównaniu z wcześniejszym kwartałem o 0,7 proc. (prognozy zakładały 0,6-proc. zmianę) a Francji 0,5 proc. (0,2 proc.).
Solidne dane sprawiły, że europejskie parkiety zaczęły środę na plusach. Niemiecki DAX zyskiwał na starcie 0,11 proc., francuski CAC40 rósł o 0,18 proc. Brytyjski FTSE250 spadał jednak o 0,1 proc.
W Warszawie sesja zaczęła się znacznie słabiej. WIG 20 zniżkował o 0,21 proc. do 2437,2 pkt. WIG tracił 0,1 proc. do 49700,15 pkt. Za spadkowy początek notowań odpowiada KGHM, który w pierwszej minucie notowań tracił ponad 1 proc. Miedziowy koncern rano przedstawił sprawozdanie finansowe za II kwartał. Wyniki za ten okres okazały się gorsze niż zakładano. Zysk netto okazał się o 16,4 proc. niższy niż oczekiwał rynek. Wyniósł tylko 685 mln zł. Zarząd zapowiedział ponadto, że przyjrzy się całorocznej prognozie.
Na drugim biegunie, rosnąc o 3 proc., znalazł się PGNiG. Gazowa spółka również przed sesją pochwaliła się danymi finansowymi. Również w tym przypadku zarobek okazał się o 10 proc. niższy niż konsensus analityków. Wyniósł 352 mln zł. Rok temu PGNiG miał jednak 310 mln zł straty netto. Skokowa poprawa wyników to m.in. efekt rosnącego wydobycia ropy naftowej i gazu.
Z innych firm z WIG 20 na plusach były też PKN Orlen (0,4 proc.). Tyle sami rósł BRE Bank. Na drugim biegunie, oprócz KGHM, który szybko zwiększył przecenę do przeszło 2 proc., znalazły się JSW (spadek o 2,7 proc.) oraz Lotos (1,3 proc.) i PZU. Z mniejszych spółek solidne prezentowały się na starcie Serinus (d. KOV) i Sygnity, które przedstawiły pozytywne raporty kwartalne. Kursy obu firm rosły o ponad 2 proc. Prawie 7 proc. drożała Vistula, która zrefinansowana zadłużenie co otwiera przed nią nowe perspektywy.
W kolejnych godzinach, gdy inwestorzy zdążą już oswoić się z raportami finansowymi publikowanymi przed rozpoczęciem handlu, o przebiegu notowań na GPW mogą zdecydować publikowane o godz. 10 wstępne dane o krajowym PKB w II kwartale. Prognozy zakładają, że był o 0,8 proc. wyższy niż rok wcześniej. W I kwartale nasza gospodarka rosła o 0,5 proc.
Na rynku walutowym, po wtorkowym spadku, złoty rano nadal tracił lekko (0,15 proc.) do euro, którego cena zbliżyła się od dołu do poziomu 4,2 zł. Dolar amerykański zyskiwał 0,1 proc. i kosztował 3,1670 zł. Frank szwajcarski spadał kolejne 0,2 proc. do 3,3830 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA