fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prezydent i premier psują demokrację

Tomasz Krzyżak
Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Politycy Platformy boją się referendum w Warszawie jak diabeł święconej wody. Zrobią wszystko, by uratować Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Najpierw z pomocą pospieszył premier, apelując do warszawiaków, by do urn nie poszli. Teraz z odsieczą ruszył prezydent Bronisław Komorowski, który zasugerował, że na referendum się nie wybiera. A w jego kancelarii powstaje projekt ustawy, który utrudnić ma odwoływanie samorządowców w referendach. Do tego szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki kwestionuje sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Pewnie w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych armat, które przygotowała Platforma do obrony twierdzy Warszawa.
Strach jest uzasadniony. Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz mogłoby uruchomić lawinę. Upadek następnych prezydentów mógłby oznaczać, że PO przegra wybory do europarlamentu, wybory samorządowe, a potem parlamentarne.
Dlatego to nie jest bitwa o stolicę, lecz o przyszłość rządzącej partii. Słupki poparcia dla PO idą ostro w dół. Według Homo Homini, gdyby wybory odbyły się na początku sierpnia, Platforma dostałaby tylko 24 proc. głosów, PiS zaś aż 35 proc.
W bitwie o Warszawę główną linią obrony jest skłonienie mieszkańców miasta, by nie szli na referendum. Ważność głosowania zależy bowiem od liczby mieszkańców, którzy wezmą w nim udział.
Premier Tusk i prezydent Komorowski swego czasu walczyli o prawo do swobodnego oddania głosu dla każdego obywatela. Dziś od nich obu obywatele słyszą: „zostań w domu".
Za osiem miesięcy ci sami politycy będą nawoływali do jak najliczniejszego udziału w wyborach. A potem będą załamywali ręce i ubolewali nad niską frekwencją. Pojawią się zapewne komentarze, że Polacy nie dorośli do demokracji. Tyle tylko, że dziś politycy PO tę demokrację po prostu psują.
SLD o decyzji Komorowskiego: To niegodne, żeby prezydent...
PO zablokuje referendum w Warszawie?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA