fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

W jakim kraju raty kredytowe są najniższe

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Przeciętne oprocentowanie nowo udzielonych kredytów hipotecznych wynosi w strefie euro - 3,16, a w Polsce - 4,36 proc. Nie jest już u nas najdrożej, ale w Estonii "hipoteki" kosztują - 2,4 proc.
Pod względem oprocentowania kredytów hipotecznych Polska znajduje się na 11. miejscu w gronie 21 przebadanych w Europie krajów - wynika z danych Eurostatu za drugi kwartał tego roku. Badanie zostało oparte o dane z nowo podpisanych umów, w przypadku których klienci banków dług mieszkaniowy zaciągnęli na przynajmniej 10 lat.
- Zapoczątkowany w listopadzie ubiegłego roku cykl łagodzenia polityki pieniężnej sprowadził rodzime stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów. Dzięki temu Polska nie jest już jednymi z najdroższych kredytów mieszkaniowych i zajmuje lepsze miejsce niż na przykład Wielka Brytania, Włochy czy Holandia - komentuje Bartosz Turek, kierownik działu analiz Lion's Bank.
Eurostat podaje, że w poprzednim kwartale tego typu kredyty były nad Wisłą oprocentowane przeciętnie na 4,4 proc. w skali roku. Oznacza to spadek o prawie połowę w niewiele ponad pół roku. W drugim półroczu 2012 roku przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego było szacowane na około 7 proc.
- W efekcie obniżek stóp przez RPP Polska nie znajduje się już w ogonie krajów europejskich z jednymi z najdroższych kredytów hipotecznych, jak to miało miejsce jeszcze pod koniec 2012 r., ale dołączyła do grona znajdującego się mniej więcej w połowie stawki - dodaje ekspert Lion's Bank.

Kto płaci najwięcej

Droższe kredyty hipoteczne niż w Polsce mają na przykład Włosi (4,5 proc.), Holendrzy (4,9 proc.), Słoweńcy (5,1 proc.) i Brytyjczycy (5,2 proc.), kraje, które raczej kojarzą się z niższym niż nad Wisłą kosztem pieniądza.
Najdroższe w Europie są natomiast kredyty hipoteczne w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii. Tam oprocentowanie "hipotek" wynosi odpowiednio 6,5 proc., 6,9 proc. i 7,2 proc.

Gdzie jest najtaniej

Z danych Eurostatu wynika, że  mniejsze odsetki niż Polacy płacą, pożyczając na nieruchomości, mieszkańcy Słowacji (4,2 proc.) i Czech (4,1 proc.).
- Natomiast najtańsze kredyty hipoteczne są w Finlandii, Niemczech i Estonii. Przeciętne oprocentowanie długu hipotecznego wynosiło w drugim kwartale br. w ich przypadku odpowiednio: 2,9 proc., 2,8 proc. i 2,4 proc - wylicza Bartosz Turek. - Tak niskie oprocentowanie było możliwe do uzyskania dzięki rekordowo niskim stopom procentowym w strefie euro, do której należą wspomniane kraje - podkreśla ekspert.
Dziś główna stopa procentowa wynosi tam 0,5 proc. i jest na pięciokrotnie niższym poziomie niż w Polsce (stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 2,5 proc.). Głównie dlatego w czołówce krajów o najniższym koszcie kredytu hipotecznego są obecnie w Europie kraje należące do strefy euro.
 
Polska rata na estońskich warunkach niższa o 22 proc.
Aby zobrazować, jak poziom oprocentowania kredytu wpływa na oferowane nabywcom warunki spłaty, doradcy kredytowi policzyli, jaka byłaby wysokość raty 30-letniego zobowiązania w wysokości 300 tys. zł,przyjmując dla poszczególnych krajów oferowane w nich oprocentowanie.
źródło:  Lion's Bank
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA