fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

HFPC pyta MSW, MAC i komisje sejmowe o PRISM i ochronę prywatności w Internecie

Organizacje pytają m.in. o to, czy polskie służby mają masowego zbierania informacji o aktywności internautów
Fotorzepa, RP Radek Pasterski
Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała pytania do komisji sejmowych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie działań na rzecz bezpieczeństwa obywateli w Internecie za sprawą ujawnionych informacji na temat inwigilacyjnego programu PRISM.
PRISM to tajny program, który umożliwia rządowi USA inwigilację obywateli w Internecie. Użytkownicy nie są bezpieczni podczas odwiedzania najbardziej popularnych serwerów takich jak: Google, Facebook, Microsoft, czy Apple. Przy użyciu PRISM powierzane dane m. in. na tych serwerach stają się w pełni dostępne dla rządu USA. Również polscy internauci są zagrożeni inwigilacją ze strony PRISM.
Wobec ostatnio ujawnionych informacji o praktykach amerykańskiego rządu HFPC wyraziła swój niepokój kierując zapytania do MSW,MAC i komisji sejmowych w sprawie podjętych bądź planowanych działań mających chronić dane obywateli polskich przed tego typu programami.
Prezes HFPC, Danuta Przywara relacjonuje: „W skierowanych do komisji sejmowych oraz obydwu ministerstw pismach pytamy, czy kwestie związane z inwigilacją obywateli polskich w ramach programu PRISM były lub będą przedmiotem dyskusji w ramach prac tych instytucji".
Wystąpienie organizacji z prośbą o informacje na temat postępowania w sprawie zabezpieczenia prywatności w Internecie ma na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony podstawowych praw podstawowych obywateli.
HFPC wyraża zaniepokojenie, iż działania podejmowane w ramach programu PRISM mogą stanowić poważną ingerencję w wolności i prawa obywatelskie. Tym samym mogą naruszać konstytucyjne prawo do prywatności jednostek wyrażone w art. 47 Konstytucji RP.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA