fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Superkomputer w Świerku

Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Już w październiku zacznie działać najszybsza maszyna w kraju. Będzie miała wydajność odpowiadającą 20 tys. pecetów.
Jego moc będzie wynosiła 500 TFLOPS-ów, co odpowiada wydajności na poziomie 500 bilionów operacji na sekundę. Żadna maszyna w Polsce nawet nie zbliża się do takich osiągów. Dzięki tym parametrom znajdzie się ona mniej więcej na 60. pozycji na liście najszybszych maszyn na całym świecie.
Rekordzista będzie pracował w Świerku i co najmniej 25-krotnie zwiększy możliwości przetwarzania danych w Centrum Informatycznym Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
– Rozpoczął się już cykl przetargów na procesory. Zależy nam na tym, aby nie pochodziły one z tzw. różnych rodzin ponieważ dostosowanie ich do współpracy jest kosztowne i czasochłonne. A przecież nie dysponujemy nieograniczonymi funduszami. Budowa tego giganta i tak pochłonie niemało, około 20 mln zł – wyjaśnia Robert Papliński z Centrum Informatycznego Świerk.
Superkomputer rozpocznie pierwsze działania już w październiku, ale pełną moc osiągnie dopiero w 2015 roku. Zostanie umieszczony w osobnym, odpowiednio zaadaptowanym budynku, w serwerowni o powierzchni 137 mkw.
Architektura tworzonej instalacji obliczeniowej została zaplanowana z myślą o ekologii, zakupiony sprzęt będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie chłodzenia, zasilania i wydajności systemów dyskowych.
W NCBJ wybrano chłodzenie wodą, gdyż odprowadza ona ciepło 4 tys. razy szybciej niż powietrze. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wykorzystującymi wymuszony obieg powietrza zaoszczędzi to 80 proc. prądu zużywanego do chłodzenia infrastruktury.
– Dzięki temu uzyskamy skokowy wzrost wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer. Dzisiaj sztuką nie jest osiąganie maksymalnej wydajności bez względu na cenę, ale maksymalne wykorzystanie każdego procesora i wata energii – wyjaśnia mgr inż. Adam Padee z Centrum Informatycznego Świerk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA