fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Niskie oprocentowanie depozytów szansą dla rynku struktur?

Spadek oprocentowania lokat oraz perspektywa ożywienia gospodarczego mogą ponownie ożywić rynek produktów strukturyzowanych - piszą Analizy Online
Czy instytucje oferujące tzw. struktury odpowiedzą na poszukiwania alternatywnych dla lokat form oszczędzania i poszerzą swoją ofertę? Na razie liczba nowych subskrypcji na to nie wskazuje.
Wraz z obniżaniem stóp procentowych spada oprocentowanie depozytów. Średnie oprocentowanie depozytów spadło już poniżej 3 proc. W efekcie klienci coraz rzadziej odnawiają depozyty terminowe. W maju depozyty bankowe gospodarstw domowych zmniejszyły się o -2,7 mld zł, do 526,8 mld zł, wynika ze wstępnych wyliczeń NBP. W tej sytuacji produkty strukturyzowane mają szansę zyskać na popularności. Łączą w sobie ochronę kapitału z możliwością wypracowania wysokich stóp zwrotu.
Potwierdzają to także prognozy sprzedaży struktur dla Polski. Według szacunków Structured Retail Products sprzedaż struktur wzrośnie w tym roku o 12 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym. A Polska, zaraz po Holandii będzie drugim krajem o najwyższej dynamice sprzedaży w 2013 r. w Europie.
- Niskie stopy procentowe w połączeniu z nieuchronnym starzeniem się populacji w Europie to czynniki wspierające utrzymanie popytu na produkty dochodowe niskiego ryzyka – powiedział Jan Ścibor–Kamiński, dyrektor zarządzający Structured Retail Products, podczas 4 edycji forum produktów strukturyzowanych oraz ETF-ów.
Na razie nie widać jednak zwiększonej aktywności w tworzeniu nowych produktów. Do końca maja instytucje uruchomiły niewiele ponad 120 struktur. W analogicznym okresie ubiegłego roku, liczba nowych produktów przekraczała 130, a w latach poprzednich nawet ponad 200.
 
 
Źródło: Analizy Online
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA