fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja jeszcze niższa niż się spodziewano

Bloomberg
Ceny w maju były tylko o 0,5 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – podał GUS. W ujęciu miesięcznym mamy deflację - ceny obniżyły się o 0,1 proc.
Inflacja jest niższa niż w kwietniu, kiedy wyniosła 0,8 proc. i najniższa od marca 2006 r. Analitycy ankietowani przez „Rz" spodziewali się, że wzrost cen wyhamuje do 0,7 proc.
W maju wyższe niż rok temu były ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,6 proc.), ceny związane z rekreacją i kulturą (o 3,8 proc.), a także mieszkania (o 1,1 proc.). Niższe natomiast były opłaty związane z łącznością (o 9,7 proc.), transportem (o 4,2 proc.) i ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.).
- W związku ze słabą aktywnością gospodarczą w krajowej gospodarce spodziewamy się, że inflacji w najbliższych miesiącach pozostanie poniżej 1 proc.  Jednorazowy wzrost inflacji możliwy jest w lipcu, kiedy w życie wejdzie „ustawa śmieciowa" (w przeciwnym kierunku oddziaływać będą spadki cen energii). Na jesieni spodziewamy się lekkiego wzrostu inflacji, jednak presja inflacyjna w całym 2013 pozostanie ograniczona, co potwierdza tezę o słabości popytu krajowego w 2013 r. – mówi Piotr Łysienia, ekonomista Banku Pocztowego.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA