fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW startuje we wtorek 11 czerwca na minusie

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Podczas wczorajszej sesji WIG20 sforsował psychologiczną barierę 2500 pkt. We wtorek notowania rozpoczynają się od spadku indeksów.
Na otwarciu sesji WIG spadł o 0,03 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,18 proc. do 2498,95 pkt. Wczorajszy dzień był bardzo nerwowy  - po świetnych początkowych godzinach handlu, końcówka była już znacznie słabsza. Ale indeks blue chips utrzymał się nad poziomem 2500 pkt. Nastroje na europejskich parkietach zepsuły m.in. słabe dane z Włoch. Okazało się bowiem, że tamtejsza gospodarka skurczyła się w I kwartale nieco mocniej, niż pierwotnie sądzono. Tym samym narastają obawy o przedłużający się kryzys gospodarczy w strefie euro. Dobre wieści napłynęły natomiast z Japonii. Okazało się, że finalny annualizowany PKB za I kwartał wyniósł o 4,1 proc., co było wynikiem lepszym niż oczekiwania na poziomie 3,5 proc.
Jaka będzie wtorkowa sesja? Na pewno podczas niej nie zasypią nas publikacje danych makro. Tych dzisiaj będzie stosunkowo niewiele. Warto ewentualnie odnotować odczyt kwietniowej produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Z kolei o godz. 16tej napłyną dane o zapasach hurtowników w USA, a później (już po zakończeniu notowań w Europie) opublikowane zostaną informacje o cotygodniowej zmianie zapasów paliw.
Jeśli chodzi o informacje zza oceanu, to warto odnotować decyzję agencji Standard & Poor's dotyczącą podniesienia perspektywy ratingu Stanów Zjednoczonych z negatywnej do stabilnej. Nic więc dziwnego, że notowania na Wall Street wystartowały wczoraj na plusie. Dow Jones wzrósł o 0,29 proc., a Nasdaq o 0,19 proc. Z kolei S&P 500 wzrósł o 0,25 proc. Sesja była stosunkowo spokojna, jednak niektóre indeksy na zamknięciu spadły pod kreskę. Dow Jones obniżył się  o 0,06 proc., Nasdaq zyskał 0,13 proc., a  S&P 500 spadł symbolicznie o 0,03 proc.
Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek -  dziś przypada dzień ustalenia prawa do 0,9 zł dywidendy na akcję Eurocashu oraz dzień ustalenia prawa do 0,67 euro dywidendy na akcję Fortuny.  Nastąpi też wykluczenie akcji Zelmera z obrotu na GPW (w związku z przejęciem spółki).
Przebicie oporu 2500 pkt na WIG20 teoretycznie otwiera drogę do dalszych wzrostów. - Warto jednak mieć na uwadze, że w czerwcu WIG20 może mieć techniczne trudności z kontynuacją wzrostów z uwagi na odcięcia dywidend. W tym miesiącu wypłatę na całym głównym rynku zaplanowało 17 spółek, a najhojniejsze firmy mogą zapewnić stopę dywidendy sięgająca nawet 14 procent  - podkreślają analitycy BM Deutsche Banku.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA