fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Bezpieczeństwo: Policja oceni ustawienie radarów

Bezpieczeństwo: Staż gminna wnioskuje do komend policji o zbadanie miejsc, w których stoją jej fotoradary.
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Do największych komend policji w kraju wpłynęło 36 wniosków od straży gminnych o zbadanie miejsc, w których stoją jej fotoradary.
Chodzi o urządzenia stacjonarne ustawione na drogach przed 28 czerwca 2011 r. Te bowiem przed montażem nie przechodziły analizy bezpieczeństwa miejsca.
Wszystkie one do 31 maja muszą zostać sprawdzone pod tym względem. Jeśli straż miejska do tej daty o analizę nie wystąpi, będzie musiała zdemontować urządzenie. W czerwcu weszło w życie rozporządzenie ministra transportu, który chce weryfikować miejsca ustawienia urządzeń. Celem jest obalenie zarzutów, że fotoradary nie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa, tylko działają jak skarbonki. Zarzut taki postawiła w swoim raporcie dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli.
Teraz co 40 miesięcy będzie przeprowadzana weryfikacja, czy fotoradar w danym miejscu wciąż jest potrzebny. Kontroli ma dokonywać policja.
Na czym ma polegać analiza? Na ocenie bezpieczeństwa konkretnego miejsca. Priorytetem będą okolice szkół, przedszkoli, szpitali, parków. Pod uwagę będzie brana liczba wypadków i ich konsekwencje. Nie bez znaczenia jest też kategoria drogi, jej przebieg i stan nawierzchni.
Na polskich drogach jest dziś 550 fotoradarów (200 urządzeń straży gminnych i ponad 350 inspekcji transportu drogowego).
Jaki będzie efekt nowego rozporządzenia? Specjaliści szacują, że może zniknąć z ulic nawet 40 proc. fotoradarów, ponieważ nie wpływają one w istotny sposób na bezpieczeństwo, np. ich instalacja nie spowodowała spadku liczby wypadków. Weryfikacja ma dotyczyć głównie urządzeń montowanych przez straże miejskie.
W zeszłym roku straże gminne wystawiły w całym kraju 1,4 mln mandatów za wykroczenia drogowe.
Jeszcze w bieżącym roku Inspekcja Transportu Drogowego wprowadzi kolejnych 160 fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości (już w lipcu) oraz 20 urządzeń rejestrujących wykroczenia kierowców przy sygnalizacji świetlnej. Szeregi policji będą natomiast wzmocnione o dodatkowych funkcjonariuszy drogówki.
Policja otrzyma 87 nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA