fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejowe zespół w zespół

Iwona Trusewicz
Ruszył wspólny projekt połączenia magistrali kolejowych trzech krajów Azji Środkowej
Projekt nosi nazwę Wschodniego korytarza kolejowego Morza Kaspijskiego.
Długość korytarza to ok.1000 km, z czego 140 km na terenie Kazachstanu, 700 km - Turkmenistanu a reszta - Iranu, podaje agencja Regnum.
Iran posiada już podobne połączenia z kolejami syryjskimi i tureckimi, podał Abdul-Ali Sacheb-Mohammadi - szef Iranian Railways Company.
Koszt inwestycji to ponad 200 mln dol. z czego najwięcej wyłoży Turkmenistan. Kraj ten ostatnio coraz szybciej się rozwija dzięki rosnącym dochodom z gazu sprzedawanego głównie do Chin.
Latem rusza tam wydobycie z drugiego największego złoża na świecie. Zalega tam 26 bln m3 gazu ziemnego. Turkmeńskie złoże Gałkynysz zasobnością ustępuje tylko największemu w świecie gazowemu eldorado - Południowy Pars na granicy Iranu i Kataru. Według oceny brytyjskiej firmy geologicznej Gaffney, Cline & Associates z turkmeńskiego złoża można wydobyć 26 bln m3 gazu.
Połączenie kolejowe Iranu, Turkmenistanu i Kazachstanu to szansa na rozwój rosnącego transportu towarowego w tej części Azji. Byłe republiki radzieckie korzystały dotąd z rosyjskich kolei, wobec niedostatecznie rozwiniętej swoje sieci.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA