Bardziej elastyczna aplikacja radców prawnych

Samorząd radców prawnych planuje zmiany regulaminu odbywania aplikacji. Mają wychodzić naprzeciw wymogom rynku i samych aplikantów radcowskich.

Publikacja: 11.07.2023 13:15

Bardziej elastyczna aplikacja radców prawnych

Foto: O.S.

Propozycja został przyjęta pod koniec czerwca, teraz konsultuje się jej zgodność z prawem UE.

– Zmian jest dość dużo. Nieznacznie zwiększamy e-learning – dziś izba może zaproponować 20 proc. zajęć na danym roku w tej formie, chcemy zwiększyć ten limit do 25 proc., co daje 180 godzin zajęć w trybie stacjonarnym na roku szkoleniowym – mówi Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji KRRP.

Inna ważna zmiana to połączenie w bloki zajęć z prawa i postępowania cywilnego oraz oddzielnie karnego (także m.in. z prawem wykroczeń). Ma to ułatwić ich nauczanie, gdyż w praktyce zawodowej pełnomocnik spotyka się jednocześnie z problemami z prawa materialnego i proceduralnego. Zmniejszono za to liczbę kolokwiów (z 9 do 6).

– Ustaliliśmy, iż na każdym roku szkoleniowym będą dwa kolokwia – tłumaczy mec. Szolc-Nartowski. –Trzeba jednak dodać, że aplikanci mają zagwarantowaną możliwość sporządzenia więcej pisemnych prac praktycznych podlegających indywidualnej ocenie i przygotowujących do samego kolokwium – uzupełnia.

Czytaj więcej

Te uczelnie najlepiej przygotują do egzaminu na aplikację

Najważniejszą nowością ma być wprowadzenie „rezerwy godzinowej”, czyli 40 godzin zajęć do wykorzystania według potrzeb i uznania.

– To z jednej strony uelastycznia program, z drugiej otwiera furtkę do zajęć specjalistycznych, odpowiednich np. do lokalnych potrzeb rynkowych. Przykładowo, w izbach nadmorskich więcej godzin może być poświęconych prawu morskiemu, a z kolei na Śląsku górniczemu i geologicznemu – wskazuje mec. Szolc-Nartowski. – Można także wprowadzić dodatkowe godziny z zajęć podstawowych, w formule warsztatowej, na przykład z prawa rodzinnego, z prawa zamówień publicznych czy własności intelektualnej. Aplikacja to przede wszystkim miejsce przygotowania do wykonywania zawodu, a obecnie rynek wymusza na nas specjalizację – podsumowuje prawnik.

Głosowanie nad ostateczną wersją projektu nowego regulaminu aplikacji ma się odbyć we wrześniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży