Piecza to też kolokwium

Ukończenie aplikacji ?to także zdanie kolokwium ?– podkreśla NSA.

Publikacja: 27.01.2014 07:01

Piecza to też kolokwium

Foto: www.sxc.hu

Pierwsze z około stu spraw dotyczących sporu między aplikantami notarialnymi a Krajową Radą Notarialną trafiają już do Naczelnego Sądu Administracyjnego (GSK 1629/13). W kilku sprawach NSA przyznał rację korporacji i wskazał, że mogła odmówić wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji tym, którzy nie zdali kolokwium.

Spór ma swoje źródła w 2012 r., kiedy to wielu aplikantów notarialnych nie zaliczyło kolokwium (ok. 150 osób na ok. 1 tys. zdających). W związku z tym część izb notarialnych nie wydawała zainteresowanym zaświadczeń o ukończeniu aplikacji. A było ono niezbędne, by złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu zawodowego.

W obronie młodych prawników stanął wówczas minister sprawiedliwości. Ci, którzy nie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu aplikacji z powodu niezdania kolokwium, a złożyli wniosek o przystąpienie do egzaminu, zostali do niego dopuszczeni.

Większość młodych prawników złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie było tam jednolitej linii orzeczniczej. W większości orzeczeń przyznawano jednak rację aplikantom. W jednym z nich WSA podkreślił, że z prawa o notariacie nie wynika, by przesłanką wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji było zdanie kolokwium.

Innego zdania w tej konkretnej sprawie jest NSA. Skład orzekający ocenił bowiem, że „o odbyciu aplikacji notarialnej polegającym na zaznajomieniu się z całokształtem pracy notariusza można mówić dopiero w razie wypełnienia przez aplikanta wszystkich obowiązków wynikających z programu szkolenia, w tym wypełnienia obowiązku kształcenia ogólnego, potwierdzonego w sposób przewidziany w programie aplikacji".

NSA podkreślił także, że nadzór nad szkoleniem aplikantów to także nadzór nad szkolącymi. „Pod pojęciem nadzoru kryją się zaś, co do zasady, kompetencje kontrolne, połączone z możliwością władczego oddziaływania na podmiot nadzorowany, w celu korygowania jego postępowania". Zdaniem składu orzekającego obejmuje to także sprawdzanie przez korporację, jak aplikanci wywiązują się z obowiązku zdobywania wiedzy. W orzeczeniu jest też odwołanie do określonej w art. 17 konstytucji sprawowania pieczy.

Podobne rozstrzygnięcia zawierają trzy inne orzeczenia NSA. W trzech zgłoszono zdanie odrębne (II GSK 979/13?II GSK 865/13?II GSK 990/13?II).

Joanna Greguła, Rzecznik Krajowej Rady Notarialnej

Dotychczasowe orzeczenia NSA przyjmujemy z zadowoleniem, ponieważ są potwierdzeniem słuszności przyjętej przez nas linii postępowania. Możliwość weryfikacji postępów, jakie czynią kandydaci do zawodu notariusza w trakcie aplikacji jest niesłychanie istotna i to nie tylko z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za organizację procesu szkolenia, ale i samych aplikantów. Jak stwierdził NSA nie można zastąpić aplikacji samym tylko egzaminem, gdyż aplikacja to obowiązek przyswojenia określonej wiedzy, a nie tylko uczestnictwa w zajęciach. Izby prowadzące szkolenia będą z całą pewnością dążyły do obiektywnej weryfikacji poziomu wiedzy zawodowej aplikantów w celu zagwarantowania im właściwego przygotowania do wykonywania zawodu.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem