Globalni giganci stawiają na Polskę

Potwierdzeniem znaczenia naszego kraju na technologicznej mapie świata są m.in. przedsięwzięcia realizowane przez koncerny Google i Microsoft.

Publikacja: 28.05.2021 09:00

Globalni giganci stawiają na Polskę

Foto: AdobStock

Polska odgrywa kluczową rolę w rozwoju branży IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Widzą to największe korporacje IT, czego dowodem jest obecność w naszym kraju globalnych partnerów oferujących usługi chmurowe – komentuje Adam Dyszkiewicz, menedżer z firmy Lenovo.

Miliardowe plany

W zeszłym miesiącu Google uruchomił swoją najnowszą inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. Ma on pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region jest 25. takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie. Zapowiedziała go już w 2019 r., kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.

W ostatnich 12 miesiącach świat stawiał coraz pewniejsze kroki w chmurze. Nasz region zrobił niespotykany wcześniej skok technologiczny.

– W pierwszych miesiącach blokady spowodowanej przez Covid-19 gospodarka cyfrowa w Europie Środkowo-Wschodniej przyspieszyła prawie dwukrotnie w porównaniu z podobnym okresem w poprzednich latach – podkreśla Rafał Albin, dyrektor marketingu i operacji w polskim oddziale firmy Microsoft. Dlaczego w Polsce chmurowy trend ruszył ze wzmożoną siłą? Wynika to między innymi ze zmian prawnych, planów rozwoju infrastruktury technicznej w Polsce oraz programów podnoszenia kompetencji cyfrowych.

– Polska zajmuje wiodącą pozycję w agendzie inwestycyjnej firm technologicznych. Microsoft przed rokiem ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 mld USD, mający na celu przyspieszenie innowacji i rozwoju biznesu w ramach „Polskiej Doliny Cyfrowej" oraz przygotowanie społeczeństwa na nowe możliwości, jakie otworzy przed nim rynek pracy – przypomina Albin. Dodaje, że mając na uwadze dalsze wspieranie lokalnej transformacji cyfrowej, Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisały strategiczną umowę, która pozwoli zapewnić szeroki dostęp do rozwiązań chmurowych we wszystkich branżach i przedsiębiorstwach w Polsce. W ramach planu Microsoft otworzy nowy region data center w Polsce.

Rynkowe trendy

Polska jest na szóstym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę centrów danych.

– W 2021 r. jest ich już 144. To wciąż mniej niż w Wielkiej Brytanii czy Niemczech (odpowiednio 452 i 442). Potencjał dostępności infrastruktury energetycznej i lokalizacji pod budowę centrów przetwarzania danych na zachodzie Europy się wyczerpuje. Duże firmy coraz częściej będą więc kierowały oczy w stronę Polski – podkreśla Rafał Kryk, ekspert z firmy Eaton.

Inwestycje globalnych koncernów w Polsce są dla rynku pozytywnym sygnałem przyciągającym kolejnych inwestorów.

– Dzięki takim inwestycjom, mądrej transformacji energetycznej i dalszemu rozwojowi infrastruktury Polska umocni swoje znaczenie technologiczne – uważa Wojciech Stramski, zarządzający Beyond.pl. Dodaje, że atutem Polski jest lokalizacja geograficzna: łączymy wschód z zachodem, a dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry dodatkowo zachęca inwestorów.

Według prognozy Gartnera światowe wydatki na usługi w chmurze publicznej osiągną ponad 330 mld dol. w 2021 r. To wzrost o ponad 23 proc. Cały rynek IT z jednej strony będzie rósł, natomiast z drugiej będzie następowało rozdrobnienie. Pojawienie się chmury i jej coraz powszechniejsze stosowanie stwarza też możliwości rozwoju dla mniejszych firm, które będą tworzyć rozwiązania niszowe, specjalistyczne.

– To z kolei demokratyzuje dostęp do możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań, nieustępujących w niczym produktom od gigantów zza oceanu – mówi Janusz Pribulka, prezes Sagra Technology.

Polska odgrywa kluczową rolę w rozwoju branży IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Widzą to największe korporacje IT, czego dowodem jest obecność w naszym kraju globalnych partnerów oferujących usługi chmurowe – komentuje Adam Dyszkiewicz, menedżer z firmy Lenovo.

Miliardowe plany

Pozostało 92% artykułu
Analizy Rzeczpospolitej
Wydatki na technologie i wojna cenowa wyzwaniami dla sektora
Materiał partnera
Może nie trzeba będzie zapłacić?
Materiał partnera
Siła kompleksowego wsparcia pracowników
Analizy Rzeczpospolitej
Cyfrowa rewolucja w procesach kadrowych
Analizy Rzeczpospolitej
Coraz więcej technologii i strategii
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO