Reklama

Prezydent podpisał 24 stycznia 2013

Publikacja: 24.01.2013 02:00

Prezydent podpisał ustawę:

- z 14 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Przedmiotowa ustawa ma na celu wprowadzenie do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa możliwości nieodpłatnego przekazywania na rzecz gminy przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntów, które będą wykorzystywane do celów komunalnych w zakresie realizacji zadania własnego, jakim są sprawy dotyczące cmentarzy komunalnych.

W znowelizowanej ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nie zostały wprowadzone zapisy ułatwiające realizację zadania własnego gminy, jakim jest, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prowadzenie cmentarzy gminnych.

Ustawa powyższa w art. 24 ust. 5 pkt 1 określała, iż „5. Nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Agencji może, w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na własność: 1) jednostce samorządu terytorialnego – na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych".

Reklama
Reklama

Przepis ten dopuszczał nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntów, które mogły następnie być wykorzystywane do celów komunalnych, w tym na realizację zadania własnego, jakim są sprawy dotyczące cmentarzy.

Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw wiązanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) dokonano nowelizacji przepisów art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W nowelizacji skatalogowano konkretne cele, na jakie Agencja może przekazywać nieodpłatnie swoje grunty. Niestety, wyszczególnienie poszczególnych zadań uniemożliwia staranie się o grunty w celu ich wykorzystania na cele związane z prowadzeniem cmentarzy komunalnych.

W obecnie uchwalonej ustawie wprowadzono zatem możliwość nieodpłatnego przekazania gminie przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntów na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy, poprzez dodanie do katalogu ustawowego zadania związanego z prowadzeniem cmentarzy komunalnych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Sądy i trybunały
Małgorzata Manowska: Waldemar Żurek znalazł się na właściwym miejscu
Administracja państwowa
Maciej Świrski nie jest już przewodniczącym KRRiT. Jest nowa szefowa
Dane osobowe
Za cudze nazwisko w poście na e-forum może grozić kara. Precedensowy wyrok
Prawo rodzinne
Krótki żywot tablic alimentacyjnych. Zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości
Prawo w Polsce
Komornik nie może zabrać wszystkiego. Co jest chronione przepisami?
Reklama
Reklama