fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus: wojewodowie za łagodzeniem obostrzeń w DPS-ach i placówkach opieki

Adobe Stock
Wojewodowie Łódzki i Wielkopolski zwrócili się do organów prowadzących domy pomocy społecznej o złagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Seniorzy nie tylko nie mogą być odwiedzani, ale także często nie mogą opuszczać placówek.

- Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur zwrócił się do wszystkich wojewodów z prośbą o informacje na temat stopniowego łagodzenia reżimu sanitarnego w domach pomocy społecznej i prywatnych domach opieki - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Choć we wspomnianych placówkach przebywają osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem, to ciągła izolacja może mieć bardzo zły wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Osoby te obowiązuje nie tylko zakaz wyjść ale też często nie mogą ich odwiedzać najbliżsi.

Jak podaje RPO 29 lipca 2020 r. Anetta Chlebicka, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, poinformowała, że 3 lipca do wszystkich organów prowadzących domy pomocy społecznej zostało przesłane pismo informujące o możliwości stopniowego łagodzenia wprowadzonych w czasie pandemii obostrzeń.

Podobnej odpowiedzi udzielił 31 lipca Wielkopolski Urząd Wojewódzki, który wskazał, że 3 lipca wojewoda wydał decyzję polecającą wójtom, burmistrzom, prezydentom gmin i miast oraz starostom powiatów z obszaru województwa wielkopolskiego, by wspólnie z dyrektorami domów pomocy społecznej podjęli działania mające na celu: bezpieczną organizację odwiedzin mieszkańców domu pomocy społecznej, organizację opuszczania terenu DPS przez mieszkańców pod warunkiem zaopatrzenia w środki ochrony osobistej i bezwzględnego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego oraz umożliwienie urlopowania mieszkańców pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA