fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Producenci mogą już testować oprogramowanie dla e-recepty

www.sxc.hu
Elektroniczna recepta coraz bliżej. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia udostępniło właśnie środowisko integracyjne.

Środowisko integracyjne, udostępnione przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), pozwoli autorom programów do obsługi e-recepty sprawdzić ich zgodność z Elektroniczną Platformą Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych P1. Dokumentację integracyjną CSIOZ udostępnił już na początku czerwca.

Chociaż, zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, recepta elektroniczna ma obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r., placówki medyczne muszą zgłosić gotowość do prowadzenia e-recepty do końca 2018 r. Do tego czasu autorzy oprogramowania muszą mieć w pełni działające programy.

Jeszcze do maja wydawało się, że elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) w pełni zastąpi papierową już 1 stycznia 2018 r. Jednak ze względu na słaby poziom informatyzacji szpitali i apele ich dyrektorów Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przesunąć termin wdrożenia EDM i rozbić go na etapy. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia od 1 stycznia 2019 r. wyłącznie w formie elektronicznej obowiązywać będzie karta odmowy przyjęcia do szpitala i pisemna informacja specjalisty dla lekarza kierującego. Rok później pojawią się obowiązkowe e-recepty, a od 1 stycznia 2021 r. skierowania.

—Karolina Kowalska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA