fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Wyceny świadczeń zdrowotnych wzrosną o 5 proc.

Adobe Stock
O blisko 5 proc. wzrosną od lipca wyceny świadczeń w przychodniach, szpitalach i uzdrowiskach. NFZ przeznaczy na nie dodatkowe pieniądze ze składki zdrowotnej.

4 mld 135 mln zł, które zasilą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, pochodzą ze zwiększonego spływu składki zdrowotnej i dodatkowej składki z 13. emerytury w wysokości 970 mln zł.

Do wojewódzkich oddziałów funduszu trafi więc średnio o 4,9 proc. więcej pieniędzy, niż zakładano w pierwotnym planie finansowym na 2019 rok.

Średnio świadczenia wzrosną o 2 proc. Na sporą podwyżkę mogą liczyć placówki psychiatryczne, szczególnie psychiatrii dziecięcej, rehabilitacji i specjalizującej się w opiece długoterminowej. Zwiększenie wycen w placówkach trudniących się rehabilitacją ma zostać przeznaczone na podwyżkę płac dla fizjoterapeutów, którzy od 7 maja protestują przeciwko zbyt niskim pensjom. Wbrew ich oczekiwaniom pieniądze nie będą jednak znaczone i o ewentualnych podwyżkach zadecydują dyrektorzy placówek. Nie ma więc gwarancji podwyżek dla tej grupy.

– To nie wzrost, ale wyrównywanie zaległości z poprzednich okresów – tłumaczył sejmowej Komisji Finansów Publicznych prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Posłowie pytali o kolejne podwyżki wycen dla szpitali powiatowych. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finansowanie świadczeń, odpowiedział, że resort nie planuje kolejnych, po ogłoszonych przed miesiącem, podwyżek wycen w chirurgii ogólnej i chorobach wewnętrznych dla placówek na tym poziomie sieci szpitali.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA