fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Lek przeciwbólowy dla dzieci Pediprofen wycofany z obrotu

123RF
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię Pediprofenu - preparatu dla dzieci łagodzącego dolegliwości bólowe i gorączkę.

Pediprofen to nazwa handlowa, pod którą kryje się ibuprofen - niesteroidowy  lek przeciwzapalny w postaci doustnej zawiesiny. Pediprofen może być stosowany nawet u 6-miesięcznych maluchów (jeśli ważą przynajmniej 5 kg).

W serii leku wykryto nieprawidłowe wyniki w zakresie czystości mikrobiologicznej i dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ją wczoraj  z obrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Dokładnie z aptek i hurtowni została wycofana zawiesina doustna Pediprofenu 20 mg/ml w butelkach o pojemności 100 ml, o numerze serii J01 z datą ważności 12.2018 r.

To druga decyzja GIF dotycząca tego leku. W kwietniu 2016 r. GIF wstrzymał obrót dwiema seriami Pediprofenu: serii J01 z datą ważności 12.2018 r. oraz serii K01 z datą ważności 03.2019 r. Zlecił zbadanie ich w Narodowym Instytucie Leków. Tylko druga seria uzyskała dobry wynik w zakresie czystości mikrobiologicznej. Dlatego wczoraj GIF dopuścił do obrotu druga serię.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA