fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

11 tys. dzieci dziennie zapada na astmę z powodu spalin

123RF
Co roku u czterech milionów dzieci rozwija się astma w wyniku zanieczyszczenia powietrza przez samochody osobowe i ciężarowe. Oznacza to, że z powodu zanieczyszczenia powietrza spalinami codziennie na astmę zapada 11 tysięcy dzieci - wynika z najnowszego badania.

Dzieci zapadają na astmę nie tylko w Chinach i Indiach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo wysokie. W miastach USA i Wielkiej Brytanii - zdaniem badaczy - co czwarty przypadek astmy jest związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Pierwsze trzy miejsca na liście państw z największym odsetkiem przypadków astmy spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza znajdują się Kuwejt, ZEA i Kanada. Jeśli chodzi o miasta to największy odsetek przypadków astmy dzieci spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza notuje się w Limie (Peru), Szanghaju (Chiny) oraz Bogocie (Kolumbia).

Wyniki badania dotyczącego wpływu zanieczyszczenia powietrza na rozwijanie się astmy u dzieci opublikował magazyn "Lancet Planetary Health". To pierwsza globalna próba oszacowania wpływu spalin w powietrzu na rozwój astmy u dzieci.

- Nasze badania wskazują, że milionów przypadków astmy dziecięcej można byłoby uniknąć ograniczając zanieczyszczenie powietrza - mówi prof. Susan Anenberg.

W Korei Południowej co trzeci przypadek astmy u dzieci jest spowodowany zanieczyszczeniami, których źródłem są samochody.

W liczbach bezwzględnych najwięcej przypadków dziecięcej astmy notuje się w Chinach (760 tysięcy), Indiach (350 tys.) i USA (240 tys.).

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA