fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Dobry deser służy sylwetce? To uzasadnione psychologicznie

Dietetycy radzą, by osoby dbające o linię odmawiały sobie słodkości. Chociaż wydaje się to słuszne nowe badania sugerują, że jedzenie deserów nie tylko nie szkodzi, ale wręcz może pomóc odchudzającym się – czytamy w Onecie.

Osoby, które  przed obiadem zjedzą coś słodkiego, później wybiorą zdrowsze danie, aby zrekompensować konsumpcję dodatkowych kalorii. Z kolei osoby, które wybierają zdrowsze desery (np. owoce), mogą nabrać przekonania, że zrobiły już coś dobrego dla swojego zdrowia i zasłużyły na wysokokaloryczny posiłek – wyjaśnia prof. Martin Reimann, współautor pracy opublikowanej na łamach pisma „Journal of Experimental Psychology: Applied”.

Jak informuje Onet naukowcy doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu czterech eksperymentów.

W pierwszym z nich grupa osób mogła wybierać między owocami lub kalorycznym ciastem na deser, który był zjadany na początku obiadu. Potem ochotnicy wybierali główne danie spośród mniej i bardziej zdrowych opcji.

Osoby, które na początku posiłku zjadały kaloryczne ciasto, dwukrotnie częściej wybierały zdrowe danie niż uczestnicy wybierający owoce. Średnio spożywały też o 30 proc. kalorii mniej, wliczając w to deser.

Podobne wyniki naukowcy uzyskali w trzech eksperymentach online, w których użytkownicy strony internetowej, udającej serwis dostarczający jedzenie, mogli wybierać różne desery i dania.

Pierwsze z serii internetowych doświadczeń potwierdziło wnioski z badania przeprowadzonego w realnym świecie. Drugi eksperyment pokazał, że zauważona zasada obowiązuje także, gdy jako pierwszy wybierany jest główny posiłek. Kiedy był on bardziej sycący, ogólnie badani również spożywali mniej kalorii.

Ostatnie internetowe doświadczenie pokazało natomiast duże znaczenie stanu psychiki dla kulinarnych wyborów. Osoby, które miały za zadanie zapamiętać tylko 2 cyfry, zachowywały się tak jak, wskazywały wcześniejsze eksperymenty. Zmianę przynosiła dopiero konieczność zapamiętania 7 cyfr. Sprawiała ona, że nawet po wybraniu mniej zdrowego deseru, uczestnicy sięgali po wysokokaloryczne dania.

- Warto, aby ludzie pamiętali, że wybór pierwszego dania a także nastawienie psychiczne mogą wpłynąć na ogólną jakość posiłku pod względem jego wpływu na zdrowie - komentuje prof. Reimann.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA