fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Spacer z dzieckiem w mróz: poniżej tej temperatury lekarze go odradzają

Zimowe spacery służą dziecku, pod warunkiem że nie ma dużego mrozu i nie wieje silny wilgotny wiatr.
AdobeStock
W wielu miejscach Polski temperatury spadają znacznie poniżej zera. Jak zadbać o dziecko przed spacerem w mroźny dzień, a kiedy lepiej zrezygnować z wychodzenia z domu, czytamy w Onecie.

Czy wychodzić z dzieckiem, gdy jest mróz? – Ze spacerów z niemowlakiem należy zrezygnować w momencie, kiedy temperatura spada poniżej ok. -6 Celsjusza. Jeśli chodzi o nieco starsze dzieci, to dolna granica wynosi około -10 – wyjaśnia na łamach Onetu pediatra Maria Sielicka-Gracka. Zdaniem specjalistki także w sytuacji, gdy mróz jest nieco mniejszy, ale wieje silny wiatr, lepiej pozostać w domu.

Jak ubrać dziecko w zimne dni?

Przede wszystkim warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uchronić malucha przed infekcjami. Małe dzieci nie lubią nagłych zmian temperatury. Rodzice muszą więc szczególną uwagę zwracać na przeciągi. Kiedy chcemy przenieść niemowlaka z auta do domu, najlepiej, zanim wyjmiemy go z samochodu, uchylić szybę, żeby zrównoważyć temperaturę. Kolejna istotna zasada dotyczy ubioru. Najlepiej ubierać dzieci na cebulkę, czyli warstwowo. Zawsze o jedną warstwę więcej niż u siebie.

Pod kombinezon najlepiej sprawdzą się body z długim rękawem, grube rajstopy, sweterek i wygodne spodnie dresowe. Pamiętajmy, że dziecko śpiące w wózku trzeba dodatkowo przykryć kocem.

Jak pielęgnować skórę dziecka w mroźne dni?

 – Wychodząc z niemowlakiem na mróz, nie należy zakrywać jego twarzy. Ponadto przed wyjściem powinniśmy posmarować jego buzię kremem mocno natłuszczającym lub np. wazeliną – wyjaśnia pediatra Maria Sielicka-Gracka. Pamiętajmy, że kremy na zimę muszą być mocno natłuszczające.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA