fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Czy soda pomaga w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

AdobeStock
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy codzienna dawka sody oczyszczonej może pomóc zredukować stan zapalny wywołany przez choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Niejedna z naszych babć twierdziła, że „jak się rana nie goi, to trzeba ją w sodzie wymoczyć”. Teraz naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej terapeutycznym możliwościom sody oczyszczonej, czyli wodorowęglanowi sodu.  Specjaliści z Medical College of Georgia (MCG), znaleźli jeden z pierwszych dowodów na to, że ten tani, dostępny bez recepty preparat, zachęca naszą śledzionę do tworzenia środowiska przeciwzapalnego, które może mieć działanie terapeutyczne w przypadku chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Udowodnili oni, że jeśli codziennie pijemy roztwór sody, to staje się to sygnałem dla żołądka, aby wytworzył więcej kwasu dla strawienia następnego posiłku, a dla komórek mezotelialnych w śledzionie, że nie ma potrzeby tworzenia ochronnej odpowiedzi immunologicznej.

Komórki mezotelialne, czyli komórki nabłonka, wyściełają jamy ciała: klatki piersiowej, brzuszną, osierdzia, a także pokrywają zewnętrzną powierzchnię większości narządów, aby zabezpieczyć je przed ocieraniem i ułatwić przesuwanie względem siebie. Stanowią również pewną barierę ochronną. Wyposażone są w małe wyrostki, zwane mikrokosmkami, które obserwują otoczenie i informują organizm o ataku, na który potrzebna jest reakcja immunologiczna w celu odparcia agresora.

Zespół z MCG uważa, że picie roztworu sody oczyszczonej wpływa na śledzionę, która jest częścią układu odpornościowego, i że odbywa się to przez komórki mezotelialne. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem chemicznego przekaźnika, acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem mającym wpływ między innymi na czynność serca i przewodu pokarmowego. Zauważyli również, że rośnie ilość makrofagów redukujących stany zapalne. Makrofagi to komórki usuwające odpady z organizmu, to one spożywają szczątki uszkodzonych lub martwych komórek. One, jako pierwsze przybywają w miejsce inwazji drobnoustrojów, i to one działają, aby uzyskać odpowiedź immunologiczną.

Wszystko sprowadza się do tego, że spożywanie wodorowęglanu sodu daje silny sygnał przeciwzapalny. Dlatego też naukowcy uważają, że jest to bezpieczny sposób leczenia chorób zapalnych i może być dobrym sposobem na choroby autoimmunologiczne.

Okazuje się, że soda oczyszczona jest dobra na wszystko. Można przy jej pomocy upiec ciasto, usunąć kamień z zębów czy wanny, a jednocześnie zmniejszyć stan zapalny i wpłynąć na pracę śledziony, a być może poprawić jakość życia osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA