fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przetargi: Kiedy zamawiający zapłaci zaległe wynagrodzenie podwykonawcy

123RF
Ochronę podwykonawcom na etapie realizacji zamówienia publicznego zapewniają dwie autonomiczne instytucje, unormowane w kodeksie cywilnym oraz w prawie zamówień publicznych.

Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) dotycząca podwykonawstwa weszła w życie 24 grudnia 2013 r. Z punktu widzenia podwykonawców istotne było wprowadzenie przepisów regulujących ich sytuację na etapie wykonywania zamówienia publicznego.

Upadające firmy

Głównym powodem interwencji ustawodawcy w tym obszarze była niewypłacalność przedsiębiorców budowlanych, którzy, często właśnie jako podwykonawcy, brali udział w realizacji projektów infrastrukturalnych związanych z organizacją Euro 2012 (drogi, stadiony). Problemy głównych wykonawców odbijały się na podwykonawcach. Ustawodawca uznał, że ochrona, jaką podwykonawcom zapewniały przepisy kodeksu cywilnego (k.c.), była niewystarczająca.

W efekcie wprowadzono do PZP m.in. art. 143a-143d, które wraz z art. 6471 k.c. stanowią elementy systemu ochrony podwykonawców w związku z realizacją zamówień publicznych. W praktyce ten system ochrony dotyczyć będzie głównie podwykonawców zamówień n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA