fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Wyższy ryczałt dla szpitala za jakość

Fotolia.com
Ryczałt dla szpitala w sieci wzrośnie, jeśli placówka udzieli więcej świadczeń ambulatoryjnych i ma certyfikaty jakości.

Na ten dokument dyrektorzy szpitali czekali od dawna. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych określa bowiem sposoby finansowania szpitali w sieci. Pozwala obliczyć wartość ryczałtu, który szpital otrzyma po 31 grudnia tego roku. Ten na pierwsze trzy miesiące funkcjonowania sieci – od października do grudnia – wyliczany jest na podstawie wartości kontraktu z 2015 r.

Wzór na obliczanie ryczałtu zawiera trzy zmienne: prognozowaną cenę jednostki sprawozdawczej, którą każdy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) określi osobno w planie zakupu, skorygowaną liczbę jednostek sprawozdawczych oraz jakościowy wskaźnik korygujący Q.

Premiowane będzie wykonywanie większej liczby świadczeń ambulatoryjnych i posiadanie certyfikatów jakości.

Współczynnik Q wzrośnie o 0,01, jeśli placówka udzieli w przyszpitalnej przychodni o 10 proc. więcej porad. Wskaźnik wzrośnie o 0,015 dla szpitali zakwalifikowanych do sieci jako ogólnopolskie i III stopnia, jeśli średnia wartość hospitalizacji wzrośnie o 3 proc.

Wskaźnik zwiększy się też o 0,02, jeśli szpital legitymuje się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości z wynikiem 90 proc. punktów, o 0,015, gdy wynik wynosi powyżej 80 proc., i o 0,01, jeśli jest niższy.

Współczynnik wzrośnie o 0,005, jeśli szpitalne laboratorium mikrobiologiczne posiada świadectwo Ogólnopolskiego Sprawdzianu Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych Polmicro lub programu międzylaboratoryjnej oceny jakości badań z chemii klinicznej, wydawany przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej.

Sam algorytm jest bardzo skomplikowany, a jego obliczenie wymaga zaawansowanych analiz.

– I to nie matematycznych, bo z pewnością sam wzór jest banalnie prosty dla absolwenta technikum czy pracownika działu ekonomicznego szpitala. Rzecz we właściwym podstawieniu wszystkich zmiennych i symulacji konkretnego wyniku danego szpitala – mówi dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ.

Żeby ułatwić dyrektorom obliczenia, na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano symulator obliczania ryczałtu w danym oddziale NFZ w formie pliku xls.

Zdaniem Marcina Pakulskiego symulator może nie dać rzeczywistego obrazu wydatków w warunkach ryczałtu:

– Obowiązkiem dyrektora jest widzieć zagrożenia, jednak nie sposób ich przewidzieć w oderwaniu od realiów rynkowych. Ułudą jest, że poprzez publiczne finansowanie na zasadach ryczałtu będziemy mieć jednostkę wyłączoną z gry rynkowej – ostrzega.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA