Wyższy ryczałt dla szpitala za jakość

Ryczałt dla szpitala w sieci wzrośnie, jeśli placówka udzieli więcej świadczeń ambulatoryjnych i ma certyfikaty jakości.

Publikacja: 13.08.2017 17:46

Wyższy ryczałt dla szpitala za jakość

Foto: Fotolia.com

Na ten dokument dyrektorzy szpitali czekali od dawna. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych określa bowiem sposoby finansowania szpitali w sieci. Pozwala obliczyć wartość ryczałtu, który szpital otrzyma po 31 grudnia tego roku. Ten na pierwsze trzy miesiące funkcjonowania sieci – od października do grudnia – wyliczany jest na podstawie wartości kontraktu z 2015 r.

Wzór na obliczanie ryczałtu zawiera trzy zmienne: prognozowaną cenę jednostki sprawozdawczej, którą każdy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) określi osobno w planie zakupu, skorygowaną liczbę jednostek sprawozdawczych oraz jakościowy wskaźnik korygujący Q.

Premiowane będzie wykonywanie większej liczby świadczeń ambulatoryjnych i posiadanie certyfikatów jakości.

Współczynnik Q wzrośnie o 0,01, jeśli placówka udzieli w przyszpitalnej przychodni o 10 proc. więcej porad. Wskaźnik wzrośnie o 0,015 dla szpitali zakwalifikowanych do sieci jako ogólnopolskie i III stopnia, jeśli średnia wartość hospitalizacji wzrośnie o 3 proc.

Wskaźnik zwiększy się też o 0,02, jeśli szpital legitymuje się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości z wynikiem 90 proc. punktów, o 0,015, gdy wynik wynosi powyżej 80 proc., i o 0,01, jeśli jest niższy.

Współczynnik wzrośnie o 0,005, jeśli szpitalne laboratorium mikrobiologiczne posiada świadectwo Ogólnopolskiego Sprawdzianu Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych Polmicro lub programu międzylaboratoryjnej oceny jakości badań z chemii klinicznej, wydawany przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej.

Sam algorytm jest bardzo skomplikowany, a jego obliczenie wymaga zaawansowanych analiz.

– I to nie matematycznych, bo z pewnością sam wzór jest banalnie prosty dla absolwenta technikum czy pracownika działu ekonomicznego szpitala. Rzecz we właściwym podstawieniu wszystkich zmiennych i symulacji konkretnego wyniku danego szpitala – mówi dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ.

Żeby ułatwić dyrektorom obliczenia, na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano symulator obliczania ryczałtu w danym oddziale NFZ w formie pliku xls.

Zdaniem Marcina Pakulskiego symulator może nie dać rzeczywistego obrazu wydatków w warunkach ryczałtu:

– Obowiązkiem dyrektora jest widzieć zagrożenia, jednak nie sposób ich przewidzieć w oderwaniu od realiów rynkowych. Ułudą jest, że poprzez publiczne finansowanie na zasadach ryczałtu będziemy mieć jednostkę wyłączoną z gry rynkowej – ostrzega.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr