fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Miasta wprowadzają wyższe opłaty za śmieci

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
W wielu miastach zapłacimy za wywóz odpadów więcej. Regionalne izby obrachunkowe mają zaś sprawdzić, czy podwyżki są zasadne.

Od lutego mieszkańcy Gdańska zapłacą więcej za wywóz śmieci. Warszawiaków podwyżka czeka w marcu. W Łodzi weszła ona w życie w grudniu ub.r. Miast i miejscowości, gdzie wywóz śmieci drożeje, jest znacznie więcej. Są to często podwyżki wynoszące kilkaset procent.

Wyjątkiem są takie miasta jak Chełm, gdzie radni postanowili obniżyć stawki od 1 stycznia 2020 r., ale tylko za segregowane śmieci. Obniżyli opłatę symbolicznie z 11 zł do 10,90 zł.

Czytaj też: Co ze śmieciami od 1 stycznia?

W Warszawie za wywóz odpadów właściciele mieszkań miesięcznie zapłacą 64 zł, a domów jednorodzinnych – 94 zł. Oznacza to, że wysokość opłaty nie będzie tak jak dziś zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym, tylko będzie jednakowa dla wszystkich. Obecnie samotni płacą 30 zł, dwie osoby – 45 zł, a trzy – 60 zł. Warszawski ratusz chce wprowadzić również program osłonowy dla rodzin o niskich dochodach. Szacuje on, że obejmie on ok. 7,5 tys. rodzin. W jego ramach chce dopłacać 50 proc. do rachunku za odpady. W Gdańsku nie zmieni się sposób naliczania opłat. Nadal będą zależeć od metrażu mieszkania. Zmienią się stawki. Pójdą w górę o 100 proc. Od 1 lutego 2020 r. będą wynosić za segregowane śmieci: 0,88 zł za mkw. oraz 0,10 zł za każdy mkw. powyżej 110 mkw.

Dziś gdańszczanie płacą 0,44 zł za mkw. oraz 0,05 zł mkw. za każdy metr powyżej 110 mkw. Łodzianie płacą za segregowane odpady 24 zł za osobę, a za nieposegregowane – 48 zł.

Kilkadziesiąt mazowieckich gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Warszawa (SMW) zaapelowało do rządu o 50-proc. dofinansowanie z budżetu państwa opłat ponoszonych przez mieszkańców.

– Jeśli rząd dyktuje wysokie warunki, jeśli chodzi o ochronę środowiska, to prosimy, żeby rząd dopłacił mieszkańcom – nie nam, gminom – ale mieszkańcom, 50 proc. do opłat, jakie ponoszą na gospodarkę odpadami – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, który kieruje pracami SMW.

Resort spraw wewnętrznych wystąpił natomiast do prezesów regionalnych izb obrachunkowych o kontrolę uchwał śmieciowych. Mają się oni przyjrzeć wprowadzanym tymi uchwałami podwyżkom opłat za gospodarowanie odpadami i temu, czy faktycznie są one związane tylko ze wzrostem kosztów wywozu śmieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA