fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Luksusowa kryjówka szalonego króla Anglii na sprzedaż

rightmove.co.uk
Waddington Old Hall to jedna z najstarszych rezydencji w Anglii. W czasie Wojny Dwóch Róż służyła jako luksusowa kryjówka szalonego króla Henryka VI. Posiadłość właśnie trafiła na rynek nieruchomości

Waddington Hall, który został wybudowany na przełomie XI i XII wieku,  został wystawiony na sprzedaż z ceną 4,25 mln funtów czyli niespełna 21 mln złotych.

Historyczna posiadłość Waddington Hall w czasach angielskiej wojny domowej w drugiej połowie XV wieku (Wojny Dwóch Róż) należał do Sir Richarda Tempesta - stronnika Lancasterów. Król Henryk VI ukrywał się w posiadłości po przegranej bitwie pod Hexham. Król został zdradzony przez "czarnego mnicha z Addington" i musiał uciekać przed wrogami do pobliskiego lasu specjalnym tajnym korytarzem, gdzie został pojmany.

Król Henryk rok przed wybuchem wojny domowej przeszedł załamanie nerwowe. W jego imieniu rządziła królowa Małgorzata oraz walczący o wpływy angielscy lordowie. Król przeszedł do historii jako "szalony".

Posiadłość wciąż wygląda tak, jak za czasów angielskiej wojny domowej z XV-wieku. Podczas kolejnych remontów i renowacji zachowano oryginalna bryłę domu oraz wiele elementów oryginalnego wystroju domu. Dobudowano do niego jednak współczesna oranżerię oraz duży, kryty basen z przebieralnią oraz sauną.

W domu jest w sumie pięć dużych sypialni, cztery łazienki oraz tzw. Wielki Hol, odrestaurowany w 1889 roku, który służył jako sala balowa i bankietowa, jadalnia, kuchnia z częścią jadalna oraz trzy salony.  Cały dom ma powierzchni mieszkalnej około 940 metrów kwadratowych.

W domu jest kilkanaście oryginalnych i wciąż działających kominków z otwartym paleniskiem, największy z nich jest w jednym z trzech obszernych salonów. Zachowano oryginalne drewniane, średniowiecznie drzwi, kamienne obramowania drzwi i okien, drewniane belki stropowe, oryginalne dębowe podłogi oraz metalowe okucia .

Cała posiadłość, która znajduje się we wsi Waddington, w hrabstwie Lincolnshire, niedaleko miasta Lincoln - ma powierzchnię niemal 9 tys. metrów kwadratowych. Dom otacza przepiękny ogród w stylu włoskim.

Na terenie posiadłości jest też garaż na kilka samochodów, a do domu prowadzi aleja, której strzeże duża, żelazna brama.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA