Za granicą

W Dubaju powstaje apartamentowiec w kształcie iPoda

Bloomberg
W Dubaju powstaje właśnie budynek, którego wygląd jest inspirowany iPodem. Nazywa się The Pad.

Na 26 piętrach apartamentowca znajduje się 256 inteligentnych apartamentów naszpikowanych technologią. Jego projektantem jest James Law z James Law Cybertecture z Hongkongu, który w swoich projektach łączy osiągnięcia nowych technologii, software'u i architektury.

W Padzie łazienka sama przeanalizuje zdrowie mieszkańca i wyświetli raport o nim na tafli lustra. Można indywidualnie zaprogramować światła i muzykę, dostosowując je do własnych upodobań i oczekiwań. Ściana zmieni się w zależności od potrzeb w platformę do prowadzenia rozmowy video, albo w przestrzeń, na której wyświetlać się będzie jeden z 62 krajobrazów z rożnych zakątków świta.

Law nie chce ograniczać właścicieli mieszkań do tego, co zaprojektował. Mieszkańcy będą mogli upgrade'ować swoje mieszkania dokupując do nich różne aplikacje oraz funkcje, dokładnie tak, jak mogą to robią z programami na swoich smartfonach.

Budynek, który powstał w dzielnicy Business Bay, jest nieco odchylony od pionu, także wygląda jak iPod wstawiony do stacji dokującej.

Budowa budynku rozpoczęła się w 2007 roku, ale w 2009 roku z powodu trudności finansowych została zawieszona. Dopiero w tym roku - po niemal 12 latach - budynek zostanie oddany do użytkowania.

 

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL