fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

W Tokio ma powstać pierwszy ekologiczny wieżowiec

sfc.jp
Budynek ma stanąć w 2041 roku i pomóc przekształcić Tokio z betonowej dżungli w prawdziwy, zielony las.

Wieżowiec o wysokości 350 metrów ma zostać zbudowany w 90 proc. z drewna. Ma mieć 70 kondygnacji i tylko szkielet ma być stalowy.

Budynek - o roboczej nazwie W350 Project - ma kosztować 5,9 mld dolarów. Zaprojektowała go znana pracownia architektoniczna Nikken Sikkei, jednak głównym inwestorem będzie Sumitomo Group, jeden z największych japońskich konglomeratów przemysłowych.

Budynek ma wytrzymać nie tylko silny wiatr, ale także częste w Japonii trzęsienia ziemi.

W350 Project ma być ekologiczny. Na dachu ma być ogród, balkony ma porastać roślinność, a w holu mają być sadzawki z roślinami i rybami - całość oświetlona naturalnym światłem. W wieżowcu mają się mieścić zarówno biura, hotel, sklepy a także mieszkania prywatne. Wszystko o łącznej powierzchni 185 tys. metrów kwadratowych.

Wieżowiec ma zostać oddany do użytku w 350 rocznicę powstania Sumitomo Group.

W Tokio w zasadzie nie buduje się już domów drewnianych, głównie z obawy przed pożarem. Nie pozwalają na to przepisy budowlane. Jednak od kilku lat trwa kampania na rzecz zmiany tych regulacji. Tokijczycy wciąż pamiętają, że w 1872 r. tragiczny pożar strawił część śródmieścia, a 1 września 1923 r. potężne trzęsienie ziemi o sile 8,3 w skali Richtera, wywołało katastrofalny pożar, który strawił dwie trzecie obszaru stolicy Japonii, w tym bezpośrednie otoczenie kompleksu Pałacu Cesarskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA