fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Dom słynnej amerykańskiej morderczyni na sprzedaż

Kenneth C. Zirkel /CC BY-SA 4.0
Dom, w którym dokonano jednego z głośniejszych zabójstw w XIX wieku w USA na sprzedaż Dom Bordenów w miasteczku Fall River wystawiono na sprzedaż za 2 mln dolarów, czyli prawie 7,5 mln złotych.

Zamożne małżeństwo Bordenów z miasteczka Fall River w stanie Massachusetts zostało brutalnie zamordowane we własnym domu - 4 sierpnia 1892 roku. Każde z nich otrzymało po kilkanaście ciosów w głowę. Była to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych XIX wieku. O zamordowanie Abby i Andrew oskarżono 32-letnią Lizzie Borden, młodszą córkę Andrew.

Powszechnie znany był jej wrogi stosunek do rodziców - skąpego ojca i młodej macochy. Lizzie plątała się też w zeznaniach co robiła tego dnia, ale ostatecznie o jej oskarżeniu zadecydowało zeznanie sąsiadki, która, widziała, jak po zabójstwie Lizzie paliła w kuchennym piecu suknię, rzekomo poplamioną farbą.

Lizzie Borden nie miała alibi i była jedynym członkiem rodziny przebywającym w domu, gdy dokonano morderstw. Jednak sąd uniewinnił Lizzie Borden. Oskarżenie nie miało bezpośredniego dowodu łączącego ją z morderstwami, a jedynie poszlaki i domysły. Sprawa zabójstwa Andrew i Abby Bordenów do dziś pozostaje nierozwiązana.

Lizzie Borden zamieszkała razem z siostrą Emmą i żyła ze spadku po ojcu. Dożyła 67 lat i zmarła na zapalenia płuc 1 czerwca 1927 r. w Fall River. Mieszkańcy miasteczka do końca jej życia uważali ją za sprawczynię zbrodni. Na pogrzeb nie przyszedł prawie nikt. Jej siostra Emma zmarła zaledwie 9 dni po niej.

W dawnym domu Bordenów utworzono muzeum. Odwiedzający twierdzą, że jest nawiedzane przez duchy Andrew i Abby. Teraz budynek został wystawiony na sprzedaż za 2 mln dolarów.

Drewniany budynek zbudowany w 1845 roku to nie tylko muzeum poświęcone głośnemu morderstwu, ale i pensjonat typu bed&breakfast. W dobrze utrzymanym, historycznym domu jest obecnie osiem sypialni. Dom jest jedną z większych atrakcji turystycznych Fall River. Wnętrza starano się zachować w takim stanie i wystroju jak za czasów, kiedy mieszkali tam Bordenowie. W kuchni jest nawet stary piec i kuchenka na drewno.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA