fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ewa A. Treitz: Zbudować sieć zaufania z globalnymi inwestorami

materiały prasowe
Musimy zmobilizować kapitał prywatny. Jeśli to się uda, to powtórzymy kazus Irlandii - mówi Ewa A. Treitz inwestor, partner funduszu Black Pearls VC.

Rz: W Europie Środkowo-Wschodniej brakuje tzw. jednorożców (startupów z wyceną ponad 1 mld dol.). Policzyć je można na palcach jednej ręki, podczas gdy w Europie Zachodniej jest ich dziesięć razy więcej. Dlaczego?

Ewa A. Treitz: W ciągu ostatnich trzech lat w naszym regionie inwestycje typu venture capital w startupy sięgnęły ponad 300 mln euro. To niewiele, tym bardziej że za tą sumą stoi aż 100 firm VC, co świadczy o dużym rozdrobnieniu i stosunkowo niewielkich rundach inwestycyjnych. Lokalne fundusze wykładają małe kwoty, głównie na etapie zalążkowym. Tymczasem potrzebne są pieniądze – znacznie większe – na kolejne etapy rozwoju nowych, innowacyjnych firm, w tym głównie na ekspansję zagraniczną i właśnie budowę jednorożców.

Czy uda się nam zredukować ten dystans?

O skali wyzwań świadczy fakt, że tylko 2 proc. inwestycji VC lokowanych jest w Europie Środkowo-Wschodniej. A to region, który reprezentuje przecież 20 proc. populacji Unii Euro...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA