fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Sondaż: Kandydat PiS powinien zrezygnować

Fotorzepa, Robert Gardziński
Podczas kampanii wyborczej Patryk Jaki nie może pełnić funkcji szefa Komisji Weryfikacyjnej – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej".

Aż 62 proc. badanych (w tym 45,1 proc. zdecydowanie) uważa, że Patryk Jaki, biorący udział w wyborach na prezydenta Warszawy, nie może stać na czele komisji wyjaśniającej aferę reprywatyzacyjną. Powinien również zrezygnować ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości. Odmienne zdanie ma co czwarty ankietowany.

– Na wyniki wpływ mógł mieć stosunek ankietowanych do PiS. W Warszawie wciąż jest większość przeciwników partii rządzącej i na każdą odpowiedź o ocenę reprezentanta PiS padnie wypowiedź negatywna – uważa prof. Henryk Domański, socjolog i dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. – Respondenci kierowali się sympatią i antypatią do kandydata kojarzonego z konkretnym ugrupowaniem, a nie kalkulowali wykorzystania sprawowanych urzędów w kampanii wyborczej przez Jakiego – dodaje.

Tezę profesora potwierdzają wyniki rozbite na elektoraty poszczególnych partii. Wyborcy PiS w zdecydowanej większości (65 proc.) uważają, że Jaki nie powinien rezygnować z żadnych funkcji. Ale aż 73 proc. elektoratu Platformy, 83 proc. wyborców Nowoczesnej czy 60 proc. głosujących na PSL uważają, że tak.

Łączenie przez Jakiego funkcji szefa KW, wiceministra sprawiedliwości oraz kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy budzi też wątpliwości wśród polityków.

Paweł Rabiej z Nowoczesnej (wspólny z PO kandydat na ewentualnego zastępcę Rafała Trzaskowskiego) jest gotów zrezygnować z zasiadania w KW, ale jeśli... zrezygnuje Jaki.

Z kolei Cezary Tomczyk (PO) złożył szereg zapytań o łączenie przez Jakiego pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości z organizowaniem konferencji prasowych. Polityka interesuje, czy np. grając o godz. 11 w koszykówkę, a o godz. 12 jeżdżąc na rowerze, minister przebywał na urlopie.

Polacy pozytywnie oceniają za to propozycję Jakiego, by w niektóre dni tygodnia urzędy były otwarte nawet do godz. 20. Za takim rozwiązaniem opowiada się ponad 77 proc. badanych.

– Patryk Jaki ma dzisiaj większe szanse na zostanie prezydentem Warszawy niż jeszcze kilka tygodni temu. Jego szanse wciąż rosną. Jest bardziej energiczny. Bardziej zależy mu na tym, by zostać prezydentem stolicy, niż Rafałowi Trzaskowskiemu – mówi prof. Domański. – Kandydat Platformy powiela błędy z wcześniejszej kampanii swojej partii. Brak mu spójnej strategii i jest bierny. Jednak przewaga przeciwników PiS w stolicy wciąż działa na korzyść Trzaskowskiego – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA