fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Rzecznik rządu: Jesteśmy zaskoczeni wyrokiem sądu

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Decyzja pana premiera została podjęta zgodnie z przepisami prawa, na podstawie specjalnej ustawy, która została przyjęta przez Sejm - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, w reakcji na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł dziś, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o zleceniu Poczcie Polskiej przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich, została wydana z "rażącym naruszeniem prawa".

Morawiecki polecił wówczas Poczcie Polskiej podjęcie czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Na tej podstawie Poczta wystąpiła do władz samorządowych o przekazanie jej  spisów wyborców.

Decyzję premiera zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik gabinetu Morawieckiego Piotr Müller oświadczył, że rząd jest "zaskoczony wyrokiem". Stwierdził, że wszystkie decyzje zostały wydane na mocy specjalnej ustawy przyjętej przez Sejm, która zdaniem Zjednoczonej Prawicy dawała premierowi prawo do podjęcia takich działań w specyficznej sytuacji pandemii.

Piotr Müller podkreślił, że decyzja sądu nie jest ostateczna, a czy się od niej odwoływać - rząd zdecyduje, gdy zapozna się z uzasadnieniem.

Wiceminister sprawiedliwości Jan Kanthak również twierdzi, że należy poczekać na uzasadnienie wyroku przez sąd. Zauważył też, że premier Morawiecki decyzję o zleceniu Poczcie Polskiej podjął w momencie, gdy Senat stosował obstrukcję w kwestii rozpatrzenia projektu ustawy, bo Koalicji Obywatelskiej zależało na zmianie kandydata w wyborach prezydenckich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA